Sağlıklı Zayıflama Tüyoları

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artan hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme alışkanlıkları günümüzün en önemli sağlık problemlerinden biri olan şişmanlığa yol açmaktadır. Modern şehir yaşamının pek çok artısı ve elbette yanında bir o kadar da eksisi var.

Çoğumuzun kabusu olan tartıları dost haline getirmek elinizde, ondan uzak durmak sorununuzu yok saymak kilonuzla ve kendinizle olan sorunu çözmez. Sağlıklı bir tartım; haftada 1 kez, aynı tartıda, sabah aç karnına tuvalete çıktıktan sonra (dışkılama sonrası), giysisiz yapılır. Ama bizler bunu her ortamda gerçekleştiremiyoruz. En azından kişiyi genelde hep aynı saatlerde tarttığımız için çok sorun olmuyor.

Neden Kilo Alınır?

Sağlıklı kilo vermek

Aldığınız enerji yaktığınız enerjiden 10 kalori bile fazla olduğunda kilo almaya başlarsınız. Aldığınız enerji ile yaktığınız enerji eşit olursa kilonuzu korursunuz. Kilo alma sebeplerini sıralayacak olursak;

İlgili içerikler
  • Aşırı besin tüketimi,
  • Öğün düzeninin olmaması,
  • Su tüketimini çok kötü ya da düşük olması,
  • Kullanılan bazı ilaçlar,
  • Hormonal düzensizlikler,
  • Ailesel beslenme alışkanlık ve kültürleri,
  • Ve kabızlık sonucu kilo alımı gerçekleşir.

Her dönem farklı diyet programları ortaya çıkıyor. Başarısız diyet programları uygulamak yerine hayatınızda yapacağınız ufak değişikliklerle beslenme alışkanlığınızı değiştirebilir, böylelikle zayıflama gibi bir hedefiniz varsa sağlıklı bir biçimde kilo verebilirsiniz.

Burada anlatılan yöntemler sadece kilo sorunu olup sağlıkla ilgili olarak bir hastalık yaşamayanlar içindir. Öneriler her ne kadar genel anlamda herkes için olsa da mutlaka konunun uzmanına danışmakta fayda var. Her bireyin farklı bir metabolizmaya sahip olduğunu ve herkesin farklı bir diyet yöntemi olması gerektiğini lütfen unutmayın.

Yazın ince ve fit görünmek, göbek çevresindeki yağlardan kurtulmak ve sağlığınızı kaybetmeden kilo vermek istiyorsanız bu önerilere kulak verin.

Sağlığınızı kaybetmeden kilo verin

Sağlıklı kilo verin

Yazın bikini, elbise, etek, şort derken formda olma telaşına düşmüş olabilirsiniz. Yazın ince ve fit görünmek, göbek çevresindeki yağlardan kurtulmak, kilo problemi olan pek çok kişinin hayali. Kilo vermek sizin için bir hayal olmasın. Sağlıklı zayıflamak için engelleri kaldırın. “Peki ama nasıl” sorusunun yanıtı yazımızda.

Tehlikeli kahvaltılara dikkat!

Kahvaltılara dikkat

Akşam yemeği ile kahvaltı arasında yaklaşık 11-12 saatlik bir süre mevcut. Kahvaltı yapılmadığında bu süre 16-17 saate çıkıyor. Uzun süreli açlık, metabolizma hızını azaltacağından kilo alımına neden oluyor. Bu nedenle uyanınca 1 saat içinde mutlaka kahvaltı yapın. Kahvaltının atlanması veya kahvaltıda poğaça ve börek gibi kalorisi yüksek besinlerin tercih edilmesi kilo alımının en önemli nedenlerinden biri.

Öğünlerle dengeyi sağlayın

Öğünlerde denge

Öğünlerimizi atladığımızda veya geciktirdiğimizde, sonraki öğünde olması gerekenden daha fazla yemek yiyoruz. Böylece fazla enerjiyi bir öğünde almış oluyoruz. Oysa öğünlerin düzenli bir şekilde yapılması, vücut çalışma hızını dengeleyerek zayıflamanızı hızlandırıyor.

Yirmi dakikadan daha önce sofradan kalkmayın

Sağlıklı öğün

Yemeklerinizi 20 dakikadan daha uzun sürede ve yavaş şekilde yediğiniz zaman doygunluk hissi oluşacağından, kilo sorununun temelinde yatan, vücudun ihtiyacı olmayan besin tüketimi de olmayacak. Yemeklerinizi uzun sürede ve yavaş çiğneyerek yiyin.

Tabak tabak yemek yemeyin

Abartmadan beslenin

Zayıflamanın kalıcı olmasını istiyorsanız yemek yerken porsiyon kontrolüne dikkat etmeniz gerekiyor. Bu nedenle sizin için belirlenen porsiyonları tabaklarınıza hazırlayın. Zayıflamak istiyorsanız, ekmeği masaya ekmek sepeti ile yemeği de servis tabaklarıyla getirmeyin.

Ölçülü atıştırın

Atıştırmalık

Günlük yemek planınız içinde küçük gibi görünen atıştırmalarınızı gözden kaçırmayın. Çikolata, cips, bisküvi gibi fazla yağlı atıştırmaları yemeyin. Masum gibi görünen ceviz, fındık, badem, kuru meyveler gibi sağlıklı atıştırmalıkların da porsiyonuna dikkat edin.

Yoğurt ve kefirle incelin

Yoğurt ve kefirle zayıflayın

Yoğurt, kefir gibi probiyotik besinler sağlığın yanında sağlıklı incelmede de önemli bir yer tutuyor. Vücutta enerji kullanımını düzenleyerek kilo kaybına yardımcı olan bu besinler aynı zamanda bağırsak hareketlerinin de artmasında etkili oluyor.

Lifli gıdalar tüketin

lifli gıdalar tüketikn

Posalı gıdalar doygunluk hissi vererek çabuk acıkmanıza engel oluyor. Tam buğday ve tam çavdar ekmeği, sebze ve meyveler, nohut, kuru fasulye, mercimek vb. gibi kuru baklagiller lif açısından zengin yiyecekler arasında yer alıyor.

Susuz kalmayın

Su içmeyi ihmal etmeyin

Günde 2- 2,5 litre su tüketmeye özen gösterin. Öğün öncesinde ve sırasında su içmek, kalori almadan doygunluk hissinin oluşmasına yardımcı olarak o öğünde gereksiz kalori alımını engelliyor. Ayrıca yüksek kalorili yiyeceklere karşı iradeli olmaya da yardımcı oluyor.

Egzersiz yapın

Egzersiz yapın

Sadece beslenme tarzında yapılan değişiklikle sağlıklı zayıflamak mümkün değil. Başarılı bir diyetin mutlaka düzenli fiziksel aktivite ile desteklenmesi şart. Her gün yarım saatlik yürüyüşü günlük yaşantınızın bir parçası haline getirin.

Hedefiniz net olsun

Hedef belirleyin

Zayıflamada kararlı olmak ve hedef belirlemek en önemli adımı oluşturuyor. Bütün değişimler belli bir süreç gerektirdiğinden ümitsizliğe kapılmayın. Diyet yaparken dengeli, istikrarlı ve bilinçli bir yaklaşıma sahip olmanın sizi hedefinize ulaştıracağını unutmayın.

Beyninizi meşgul etmeyin

Beyninizi meşgul etmeyin

Diyetteyim ve yememem lazım diye düşünürken beyninizi sürekli yemekle meşgul etmeyiniz. Çünkü bu şekilde düşünürken daha çok yeme dürtünüzü artırırsınız. Her şeyden önce sağlıklı besleniyorum diye düşününüz.

Not: Kısa sürede çok kilo vermeyi vaat eden mucize diyetler sonrası genelde o verilen kilolar fazlası ile alınır. Defalarca kilo alıp vermek vücudu daha çok yıpratır ve bir süre sonra kişide başarısızlık ve mutsuzluk hislerini beraberinde getirerek sağlığınızı da tehdit eder.

samyeli

Lise mezunu, kendini net ortamında geliştirmeye çalışan yeniliklere ayak uydurmayı seven yazar adayı.

İlgili içerikler

Bir Yorum

  1. sürekli diyete başlamayı erteliyorum bu gidişle zor başlarım ama bunu sağlıklı yapmak lazım. kilo vereceğim diye bazen yola çıkıyorum ama sağlığıma zarar veriyorum bu kez farkındayım uzun süreli bir yol bu ama işte yapamıyorum.

    varsa sizin kullandığınız yöntemler paylaşın lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu