Percy Spencer

Percy Lebaron Spencer (d. 9 Temmuz 1894 – ö. 8 Eylül 1970), Amerikan mühendis ve mucittir.

ABD’nin Maine Eyaleti’nin Howland şehrinde dünyaya gelmiştir. En önemli buluşu mikrodalga fırındır. Elektriği bir arada toplamak üzere çalışma yaparken, cebindeki çikolatanın eridiğini fark edip tesadüfen mikrodalga fırınına ulaşmıştır.

Birçok icat gibi mikodalga fırın da savaş teknolojisi araştırmalarının bir yan ürünüdür. Savaş sırasında radarlarda kullanılan mikrodalga ışınlarının ısıtıcı etkisini farkeden Percy LeBaron Spencer bu ışınları pişirme amaçlı olarak kullanan ilk kişi olmuştur.

Magnetron, 1940’ların başlarında iki İngiliz fizikçi Sir John Randall ve Dr. H.A.H Boot tarafından uçak radarlarında kullanılmak üzere mikrodalga üreten bir cihaz olarak yapıldı.

İlgili içerikler

Mikrodalga ışınlarının ısıtıcı etkisini farkeden Spencer Magnetron’un ürettiği mikrodalga ışınlarını kullanarak önce bir torba mısırı bu ışınların önüne koyarak saniyeler içinde patlamış mısır elde etti. Aynı deneyi çaydanlık ve yumurtayla yapan Spencer ikisinde de başarılı olunca dünyanın ilk mikrodalga fırınını da yapmış oldu.

Spencer 8 Ekim 1945’te bu yöntemi için patent başvurusunda bulundu. Başvurusunun incelenip patent alması 1950 yılını buldu.

Spencer’ın buluşunun patenti 1950 yılında onaylandı ama 1946 yılında Boston’daki bir restorana mikrodalga fırının ilk prototipi yerleştirildi. Prototip başarılı olunca, ilk ticari mikrodalga fırın Radarange adıyla 1947 yılında üretildi.

Evlerde kullanılan ilk mikrodalga fırınlar ise 25 Ekim 1955’te Tappan şirketi tarafından satışa çıkarılmış.

1894 Howland Maine Abd doğumlu bilim adamı doktor. Mikrodalga fırını icat ettiğinde 53 yaşındaydı ve 76 yaşında yani 1970 yılında öldü.

rerkan

Kendi işinde kendi gücünde kendi keyfinde biri.

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu