Arif Nihat Asya (1904 – 1975)

Türk Edebiyat Tarihi’ne “Bayrak Şairi” olarak adını yazdıran Arif Nihat Asya, 7 Şubat 1904 yılında Çatalca’nın İnceğiz Köyü’nde dünyaya geldi. Babası Tokatlı Zîver Efendi, annesi Tırnovalı Fatma Hanımdır. Nihat Asya bir aylıkken babasının ölümü üzerine, akrabalarının himayesinde büyümek zorunda kaldı.

İlköğrenimine köyünde başladı fakat daha sonra İstanbul’a geldi. Önce Haseki Mahalle Mektebi’ne daha sonra Gülşen’i Maarif Rüştiyesi’ne devam etti. Yatılı olarak girdiği Bolu Sultanisi kapatılınca, Kastamonu Sultanisi’ne aktarıldı. Liseyi bitirdikten sonra, İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu’nun Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu.

Milli Mücadele Dönemi’nde Ankara’da bulundu. Bu dönem onun şiire başladığı, Türklük ve vatan aşkı ile şiirler kaleme aldığı tarihlerdir. 1828 yılında Darülmuallimin’i Aliye’den edebiyat öğretmeni olarak mezun oldu ve Adana kolej ve öğretmen okullarında edebiyat öğretmenliği ve yöneticilik yaptı. 1948 yılında Edirne’ye tayin edildi. 1950-54 döneminde Adana Milletvekilliği, 1954 yılında Eskişehir milletvekilliği yaptı. 1962 yılında ise Ankara Gazi Lisesi’nden emekli oldu. 5 Ocak 1975 tarihinde Ankara’da vefat etti.

Edebiyatımızda “Bayrak” şairi olarak tanınan Asya, Bayrak şiirini Adana’nın kurtuluş günü olan bir “5 Ocak”ın heyecanı ile yazdı. Bir çok dergi ve gazetelerde yazılar yazdı. Şiirlerinde hece, arûz ve serbest vezinleri kullanan Arif Nihat, nazmın her tür ve şekliyle eserler vermiştir. Fikrin ağır bastığı şiirlerinde milliyetçilik konusu büyük bir yer tutar. Çok renkli ve değişik biçimli şiirler yazmış olan Asya, son şiirlerinde biraz da mistisizme yönelmiştir. Şiirinde daima bir yenileşme çabası içinde olan şair, etkilerden uzak kalarak kendine özgü bol renkli şiir dünyasını yaratmıştır.

İlgili içerikler

Güzel ve zarif benzetmelerin yanı sıra, keskin zekâsının, şakacı mizâcının mahsûlü olan nükteleri, hicivleri, kelime oyunları üslûbunu tamamlayan önemli unsurlardır. Tarihimizin şanlı sayfalarını şiirleştiren şair, Rubai türünün yeni Türk edebiyatında önemli şahsiyetlerinden kabul edilir. Bayrak ve vatan, onun mısralarında en usta anlatıcısını bulmuştur.

Şiir Kitapları: Heykeltraş (1924), Yastığımın Rüyası (1930), Ayetler (1936), Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor (1946), Rubaiyyat-ı Arif (1956), Enikli Kapı (1964), Kubbe-i Hadrâ (1956), Kökler ve Dallar (1964), Emzikler (1964), Dualar ve Aminler (1967), Aynalarda Kalan (1969), Kanatlar ve Gagalar (1946), Kıbrıs Rubaileri (1964), Avrupa’dan Rubailer (1971), Kova Burcu (1967)

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

5 Yorum

 1. BAYRAK ŞAİRİ ARİF NİHAT ASYA başlıklı şaheser için yorum ekleyen şiir dostlarına teşekkür ediyoruz.Senelerdir yapılan kampanya yine istenilen neticeyi vermedi.Biz tanitima devam ediyoruz.Bir dahaki anma törenlerine kadar..

 2. BAYRAK ŞAİRİ ARİF NİHAT ASYA şiiri için Dağların ve Çobanların Şairi Hikmet Okuyar’ı gönülden kutluyor;proje çalışmalarını internet üzeinden takip ediyoruz.Sevenlerine selam olsun.
  Saygılarımızla
  DÜRDANE, SELDA, YEŞİM, OLCAY, GÜZEL – EDİRNE

 3. BAYRAK ŞAİRİ ARİF NİHAT ASYA şiirini ilk defa RENKLİ ve ORİJİNAL sayfa olarak yayınlayan GİRESUNAJANS yöneticilerine ve editörlerine TEŞEKKÜR ediyoruz.Orijinal sayfayı Arif Nihat Asya Sevenleri ve ŞİİR YORUMCUSU elemanlar rahatlıkla indirip değerlendirsinle ,daha geniş kitlelere ulaştırsınlar diye kolaylık sağlanmış ambargo konmamış.Bravo…Tebrikler giresunajans.
  TÜRKAN SEVGİLİ-ŞİİR YORUMCUSU ANTALYA

 4. BAYRAK ŞAİRİ ARİF NİHAT ASYA şiirini GİRESUAJANS 2008 sitesinde orijinal haliyle renki sayfa şeklinde yaınlanmış olarak bulduk.
  A.N.A. sevenlerine, öğrencilerine, BAYRAK şiirini yazıldığından beri yorumlayan ŞİİR YORUMCUSU elemanlara ve şiirsevenlere tavsiye ediyoruz.
  Bilgilendirmeleri için siteniz yöneticilerine editörlerine ve Münevver ÖZTÜRKMEN’e teşekkür ediyoruz.
  A.N.A.nın doğum yeri olan Çatalca İnceğiz Köyü Muhtarı Nadir ATAR başta olmak üzere Arif Nihat Asya Kültür Sanat Etkinlikleri’ne öncülük edenleri Pirimiz ABDİ BEĞ aşkına BAYRAK coşkusuyla selamlıyoruz.
  Saygılarımızla
  ŞİİR YORUMCUSU NESLİHAN BAYRAKTAR – ÇANAKKALE

 5. Bayrak Şairi Arif Nihat Asya’yı 33.Yıldönümünde Pirimiz Abdi Beğ aşkına şükranla rahmetle yaad ediyoruz. Dağların ve Çobanların Şairi Hikmet Okuyar tarafından yazılan ”Bayrak Şairi Arif Nihat Asya ” şiirinin bulunup çoğalttırılarak Arif Nihat Asya sevenlerine ve şiir dostlarına dağıttırılmasını diliyoruz.
  Münevve Öztürkmen – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu