Neden Excel? Excelin Kolaylıkları

Microsoft Office yazılımı olan Excel hayatımızı kolaylaştırmak adına gerçekten önemli bir işlevi yerine getirmekte. Hele de görevi gereği karmaşık hesaplarla uğraşmak durumunda olan kişiler için daha büyük önem arz etmektedir.

Excel kullanarak saatlerinizi alacak birbiri ile ilişkili karmaşık hesaplarınızı birkaç saniye içinde yerine getirebilirsiniz. Başlangıç aşamasında olanlar için karmaşık görünse de kullandıkça tıpkı bir kağıt üzerinde hesap yapıyor gibi ya da, hesap makinesinden çok daha işlevsel kullanabileceğiniz bir ürünün önünüzde olduğunu görebilirsiniz.

Excel, bütün temel tablolama ve karmaşık aritmetik işlemleri kolaylıkla yapabilecek yeteneklerle donatılmıştır.

Kısa bir örnekleme yapacak olursak, bir malın % 15 karını hesaplayıp KDV’yi dahil etmek, sonra da bu satılan malın karını başa bir sayfadaki sonuç sütununa yazdırmak için sadece ürünün fiyatını bir hücreye girmeniz yeterlidir. Elbette sizin yapacağınız işlem 10’larca aşamadan geçen ve sonuç döndüren bir hesaplamayı gerektirebilir.

Sadece hesaplama değil, uzun ve karmaşık tablolarınız arasında kritere göre süzme, renklendirme, sonuçları tek bir ekranda görebilme ve daha yüzlerce özellik excelin bünyesinde barınmakta.

Genel olarak kullanıcılar yine bir Microsoft Office ürünü olan Word programını kullanmaya eğilimlidir. Oysa Excel ile Word ile yapabileceklerinizin çoğunu yapabilmeniz mümkün. Şu an 2011 versiyonuna kadar ulaşmıştır. Microsoft Office özellikle versiyon 2007 ile birlikte görsel arabirimde radikal değişiklikler yaptı. Hala benim gibi r2003 sürümünü kullananlar var mı bilemiyorum.

Öğrenciler, öğretmenler, istatistik, mühendislik, finansal, işi gereği rakamlarla fazlası ile ilişki içinde olanlar, için Excel gerçek anlamda işleri çok basite indirgeyen bir araç olarak hayatımızda yerini almıştır.

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu