Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lazer ameliyatı hakkında merak edilen sorular ve cevapları bu konuda bulabilirsiniz…

Operasyon öncesi lokal veya genel anestezi verilmez göze iğneyle değil damla ile uyuşturulur. İki göz için oparasyon süresi uygulanan yönteme göre 5-10 dakika arasında değişir. Operasyon boyunca hasta ağrı, acı duymaz ancak gözüne dokunulduğunu hisseder. operasyon sonrası hasta taburcu edilir. Hastanede yatması gerekmez.

Kimler lazer tedavisi olabilir?

18 yaşından tercihen 21 yaşından büyük, gözlerinde miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusuru olan ancak yapılacak muayene ve tetkitler sonucu doktorun uygun gördüğü kişiler bu tedaviden faydalanabilir.

Kimlere lazer ameliyatı uygulanmaz?

Lazer tekniği uygulanması düşünülen kişinin korneası inceyse, gözyaşı aşırı kuruysa, gözün arka tarafında diyabete yada başka bir nedene ait kontrol edilemez bir retina problemi varsa, kontrol edilemeyen bir romatizmal hastalık, diyabet gibi bir takım hormanal hastalırlar söz konusuysa ya da hasta hamilelik döneminde ise bu teknik uygulanamaz.

İlgili içerikler

Operasyon sonrası neler yapılabilir?

24 saat sonra işinizin başına dönebilir, kontrol sonrası herhangi bir komplikasyon yoksa duş alabilirsiniz. Ertesi gün yapılacak kontrolden sonra araba kullanabilir, makyaj yapabilirsiniz. Bir hafta sonra yüzebilir ve üç hafta sonra dalabilirsiniz.

Lazerde başarı şansı nedir?

Gözlüğü ve kontakt lensi atma olarak adlandırılan lazer ameliyatlarında sınırlar değişiyor. Teorik olarak sınırlar 13-14 dereceye kadar miyoplar 6,7,8 dereceye kadar da hipermetrop ve astigmatlar. Ama pratikte böyle uygulamıyoruz. 8-9 derecenin üzerindeki miyoplara, 5-6 derecenin üzerindeki hipermetroplara pek lazer tavsiye etmiyorum.

Geri dönüşüm var mı? Bir kaç yıl sonra göz eski numarasına döner mi?

Eski dereceye gelmez ama ilk üç ayın sonunda bir yıla kadar olan süre içinde numaranın yüzde 10′u ile yüzde 30′u geri kazanılabilir tekrar. Bunun tabii ki sebepleri arasında yüksek numarayı yapmak, uygun olmayan göze yapmak gibi etkenler var. Ama çok dorğu seçilmiş bir gözde beklenilen dışında bir geri geliş çok nadir rastlanan durumdur.

Operasyon ne kadar sürüyor ve ameliyat sonrası ağrı oluşuyor mu?

Hastanın odaya girip çıkması 9-10 dakia sürüyor. Ameliyat sonrası 23 saat süren hafif batma ve sulanma şikayeti olabilir. Hasta gözünü 23 saat kapatıp istirahat ederse bu sürenin sonunda artık rahatsızlık duymaz.

rerkan

Kendi işinde kendi gücünde kendi keyfinde biri.

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu