Yaşam

Kore Yapımı Dizi Sevenler İçin Harika 10 Dizi

Kore yapımı dizileri sevenler için IMDB puanına göre en sıralayarak en iyi 10 diziyi sizin için derledik. Buradaki dizilerin hepsi Netflix’ten izlenebilir.

Dizi anlatımlar BEYAZPERDE‘den alınmıştır.

En yüksek IMDB puanından başlayarak sıralanan dizilerin sıralaması…

1. Mr. Sunshine (2018)

Mr. Sunshine

IMDb: 8,8

Tür: Dram, Tarih, Aksiyon

1900’lü yılların başında, Kore’nin Japon işgalinden (1910-1945) önceki dönemde geçmektedir. ABD’nin 1871 tarihinde Joseon’daki seferi sırasında, Joseonlu bir çocuk bir Amerikan savaş gemisi tarafından kurtarılır ve Amerika’ya götürülür. Bir yetişkin olduğunda Joseon’a geri döner. Burada bir Amerikan askeri olarak konuşlandırılır ve bir aristokrat aileden gelen kadına aşık olur.

2. Hospital Playlist (2020)

Hospital Playlist

IMDb: 8,7

Tür: Dram, Komedi

1999 yılında, aynı tıp fakültesinde okumaya başlayan 5 doktor, şimdi aynı hastanede beraber çalışmaktadır. Dizi, hastanedeki sağlık personelleri ve hastalarının etrafında dönüyor. Onların umutsuzca verdikleri mücadeleyi konu alıyor.

3. Crash Landing On You (2020)

Crash Landing On You

IMDb: 8,7

Tür: Romantik, Komedi

Güney Koreli bir mirasçı ve bir ordu subayı olan Kuzey Koreli bir elitin hikayesini anlatıyor. Güney Kore’deki bir holdingin mirasçısı olan Yoon Se-Ri yamaç paraşütü yaparken sert rüzgâr nedeni ile Kuzey Kore’ye acil iniş yapmak zorunda kalır. Burada, Kuzey Koreli bir subay olan Lee Jung-Hyeok ile karşılaşır. Lee Jung-Hyeok, Yoon Se-Ri’yi koruyup gizler ve bu süreçte gönlünü Yoon Se-Ri’ye kaptırır.

4. A Love So Beautiful (2020)

A Love So Beautiful

IMDb: 8,5

Tür: Romantik, Komedi

Aynı isimli bir Çin dramasına dayanan A Love So Beautiful, büyümek, ailevi sorunlar, karşılıksız aşk ve lise hayatına değiniyor ve bir grup arkadaşı konu alıyor. Genç Sin Sol-i (So Joo-yeon) tuhaf komşusu Cha Heon’a (Kim Yo-han) aşıktır, ancak Woo Dae-seong (Yeo Hoe-hyun) okula transfer olmasıyla her şey değişir.

5. Kingdom (2019)

Kingdom

IMDb: 8,4

Tür: Aksiyon, Dram, Korku

Kingdom, hanedanlığı etkisi altına alan salgından kurtarmaya çalışan bir prensin kötülüğe karşı açtığı savaş konu ediliyor. Güney Kore’de hüküm süren bir krallık, yozlaşma ve açlık karşısında diz çökmek zorunda kalır. Krallığın başına gelen felaketler yalnızca bununla da sınırlı değildir. Bulaştığı insanı canavara dönüştüren bir salgın hızla yayılmaktadır. Ölen kral ve diğer insanlar salgının etkisi ile canavar olarak dirilir. Haksız yere ihanetle suçlanan veliaht prens, babasının başına gelenleri öğrenmek hanedanlığa doğru yola koyulur. Prens, halkını kurtarıp salgının tüm ülkeye yayılmasını engellemek için karşısında bulunan yeni türdeki düşmanlarla mücadele etmek zorundadır.

6. Romance is a Bonus Book (2019)

Romance is a Bonus Book

IMDb: 8,1

Tür: Romantik, Dram

Romance is a Bonus Book, bir yayınevinde çalışan bir grup insanın hayatına odaklanıyor. Cha Eun Ho, bir yayınevinin baş editörü olan başarılı ve yakışıklı bir yazardır. Kang Dan-Yi ise iş bulmaya çalışan bekar bir annedir. Bir türlü iş bulamayan Kang Dan-Yi, özgeçmişi hakkında yalan söyleyerek Cha Eun-Ho’nun çalıştığı yayınevinde işe başlar. Bu sayede birlikte vakit geçirmeye başlayan Cha Eun Ho ve Kang Dan-Yi arasında çok geçmeden bir yakınlaşma başlar.

7. One Spring Night (2019)

One Spring Night

IMDb: 7,9

Tür: Romantik, Dram

Lee Jeong-in (Han Ji Min) bir akşam yakın arkadaşı Song Young Joo’nun evine gidip bir şeyler yiyip kafa dağıtmayı düşünmektedir. Hemen hemen dört senedir süren bir ilişkisi vardır, evlilik aşamasına gelinmiştir ama nedense Jeong-in kendini oldukça mutsuz hissetmektedir. O akşam sevgilisi Gi-seok ile buluşmak ve görüşmek istememiştir. Arkadaşı Young Joo ile aralarında geçen konuşmalara bakılırsa ilişkileri aslında çalkantıdadır. Sabah olur. Geceden kalma baş ağrısıyla uyanan ve işe gitmesi gereken Jeong-in arkadaşının evinin yakınlarındaki eczaneye uğrar. Kendine gelebilmesi için eczacıdan kendisine içecek bir şeyler vermesini ister, acelesi olduğu için de içeceğin kapağını eczacı açar ve şişeyi ona uzatır. Jeong-in ayrıca saçını düzeltebilmek için bir tane de paket lastiği rica eder. Elini cüzdanına uzatır ama o da ne? Cüzdanını arkadaşının evinde unutmuştur. Eczacı (Ji-ho) ile aralarında bakışmalar oluşur. Dizide işte tam da bu sahnede, 16 bölümlük bütün bölümlerini peş peşe izlemek isteyeceğiniz muhteşem bir aşk hikayesi başlar.

8. The K2 (2016)

The K2

IMDb: 7,8

Tür: Dram, Romantik, Gerilim

The K2; Irak’ta bir savaşta görev alan, savunma stratejileri konusunda çok iyi olan paralı bir askerin başından geçenleri anlatıyor. Kim Je-Ha adındaki bu asker, askerlik hayatı sırasında çeşitli haksızlıklar yaşar. Sonunda askerlikten atılır ve arananlar listesine adını yazdırır. Kim Je-Ha artık kaçak olarak yaşamaya başlar. Barcelona’da polislerden kaçtığı bir gün, Kore’deki başkanlık seçimi adaylarından Jang Se-Joon’un kızı ile karşılaşır.

9. My Holo Love (2020)

My Holo Love

IMDb: 7,7

Tür: Romantik, Dram, Bilim-Kurgu

Türünün tek örneği olan Holo adlı hologram, bir rastlantıyla Han So-yeon’un hayatına girer. Eğer izin verirse Holo, ona ihtiyacı olan her konuda yardım etmeye hazırdır. So-yeon’un iş yerindeki birine âşık olduğunu fark eden Holo, ona ilişki koçluğu yapmayı teklif eder.

10. My First First Love (2019)

My First First Love

IMDb: 7,6

Tür: Romantik, Komedi

My First First Love, yeni arkadaşlıklar edinen ve ilk aşklarını yaşayan bir grup üniversite öğrencisinin hayatına odaklanıyor. Yun Tae-o varlıklı bir ailenin oğludur. 20. yaş günü geldiğinde ailesi genç adama ev hediye eder. Yun Tae-o, tek başına yaşayacağını düşünürken beklenmedik bir durumla karşı karşıya kalır. Bir grup arkadaşı çeşitli nedenlerle evden ayrılınca soluğu Yun Tae-o’nun evinde alır. Birlikte yaşamaya başlayan gençler, arkadaşlığın ve ilk aşkın ne demek olduğunu birlikte öğrenmeye başlar.

samyeli

Lise mezunu, kendini net ortamında geliştirmeye çalışan yeniliklere ayak uydurmayı seven yazar adayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu