Kişisel bakım nedir?

Kişisel bakım; çevremizle ve yakınlarımızla kurduğumuz ilişkilerde önemli rol oynayan aynı zamanda hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemizi sağlayan kişisel temizlik kurallarının bütünüdür.

Sağlıklı olmak için kişisel bakım yapmamız gerekir. Banyo yapmak, saçlarımızı taramak, tırnaklarımızı kesmek, dişlerimizi fırçalamak gibi.

Kişisel bakım türleri nelerdir?

1- El ve Ayak bakımı
2- Vücut bakımı
3- Saç bakımı
4- Ağız ve Diş bakımı
5- Kıyafet bakımı
6- Genital bölge bakımı

El ve Ayak bakımı nedir?

El ve ayak bakımı kişisel bakımda önemli bir yer tutmaktadır. El ve ayak tırnaklarını her zaman kesmelisiniz. Bayanlar tırnaklarını uzatabilirler fakat tırnak bakımına özen göstermeleri gereklidir. Gün içinde en çok kullandığımız organımız ellerimizdir. Her gün yüzlerce farklı yer ile temas etmektedir o bakımdan ellerimizi her zaman yıkamalıyız. Eğer ellerimizi yıkayabileceğimiz bir yer yoksa antibakteriyel ıslak mendiller kullanılarak eller temizlenmelidir. Tuvaletten çıkarken, yemek yemeden önce ellerimiz mutlaka yıkamalıyız. Küçük çocuklara da mutlaka el yıkama alışkanlığı kazandırmalıyız. El bakımı için özel bakım kremlerinden yararlanabilirsiniz. Ayak bakımı içinde öncelikle ayak tırnaklarınızı her zaman kesmelisiniz. Ayak bakımı içinde özel bakım kremleri kullanabilirsiniz. Gün boyu ayakkabının içinde havasız duran ayaklarımızda çeşitli hastalıklar meydana gelebilmektedir. Her gün olmasa bile 2-3 günde bir mutlaka ayakları da düzgün bir şekilde yıkamalıyız.

İlgili içerikler

Vücut bakımı nedir?

Vücut bakımı denilince vücudumuzun tamamının bakımı aklımıza geliyor. Tabi ki vücut bakımı için yapılacak en önemli şey banyo yapmaktır. Sık sık banyo yaparak vücut temizliğimize dikkat etmeliyiz. Banyo yaparak vücudumuzu kirlerden arındırmış oluruz. Vücut bakımını yine yine özel vücut losyonlarıyla yapabiliriz. Güzel kokulu duş jelleri kullanarak hem banyo zevkinizi artırmış hem de vücudunuzun daha güzel kokmasını sağlamış olursunuz. Erkek ve Kadınlar koltuk altı temizliğine de önem göstermelidir.

Saç bakımı nedir?

Saçlarımızı şekillendirmek için kullandığımız jöle, briyantin vb. gibi saç şekillendirici ürünler saçlarınızı yıpratmaktadır. Aynı zamanda gün içinde maruz kaldığınız toz, güneş ışığı gibi etkenler saçlarınızı yıpratmakta ve saçlarınızı kötü kokmasına sebebiyet vermektedir. Her gün saçlarımızı düzenli şekilde yıkamamız ve saç bakım ürünleri kullanmamız saçlarımızı olumlu yönde etkileyecek ve saçlarımızın güzel görünmesini sağlayacaktır.

Ağız ve Diş bakımı nedir?

Ağız ve Diş bakımı denince en önce aklımıza gelen şey tabi ki dişlerimizi fırçalamaktır. Dişlerimizi her gün düzenli fırçalamalıyız. İmkanınız varsa şayet yemeklerden ve herhangi bir tatlılı yiyecek yedikten sonra fırçalayınız. Her gün ister istemez bir çok kişiyle iletişim halinde bulunuyorsunuz ağzınızı kötü kokması karşınızdaki kişi hem sizden uzaklaştırır hemde çevreyle iletişiminizi bozar. Diş bakımı için iyi bir diş fırçası ve diş macunu gereklidir. Diş aralarında kalabilecek artıklara karşıda diş ipi kullanılması önerilmektedir. Ağız sağlığı içinse ağız ve diş suyu kullanabilirsiniz. Ağız ve diş bakımı sizin hem diş kaybına uğramanızı engeller hem de gönlünüzce gülümsemenize yardımcı olur. Böylece etrafınızda ki kişileri de etkilemiş olursunuz.

Kıyafet bakımı nedir?

Kıyafet bakımı ilk intiba için ve kişisel bakım için olmazsa olmaz şartlardan biridir. Kıyafetlerinizin temiz olması hem temiz kokmanıza, hem güzel ve temiz görünmenize, hem de çevrenize iyi intiba vermektedir. Parfüm kullanarak gün içerisindeki ter kokularını engellemenizde olmazsa olmaz kurallardan bir diğeridir.

Genital bölge bakımı nedir?

Genital bölge bakımı’da önemli bir kişisel bakım kriteridir. Genital bölgenizi her zaman temiz tutmanız hem manen hemde dinen önemli bir gerekliliktir. Tuvaletten sonrada mutlaka tuvalet kağıdı kullanmalı genital bölge temizliğine dikkat etmelisiniz.

—————————

Okul Öncesi Çocuklarda Kişisel Temizlik

Okul öncesinde çocuğa kişisel temizliği aşılamak çocuğunuzun daha sağlık bireyler olarak hayatlarına devam etmelerinde önemli adımlardan biridir. Okul önceki çocuklarda kişisel temizlik muhakkak aşılanması gerekir ve bu olumlu bir davranış olarak çocuklarınıza yansır.

KİŞİSEL TEMİZLİKTE EL TEMİZLİĞİ

El ve vücut temizliğimizin en önemli noktası sabun kullanmaktadır. Muhakkak sabunu tercih etmelisiniz sabun yerine kolonya ıslak mendil kullanmak ellerinizi yeterince temizlemez. Çocuğunuza uyumadan önce yemeklerden önce oyun oynamadan önce dışarıdan eve gelince muhakkak ellerin yıkanması gerektiğini öğretmelisiniz.

TIRNAKLARIN TEMİZLENMESİ

Çocuklarınızın en çok kirlenen yeri tırnaklarıdır ve kolay bir şekilde mikroplanmaya olanak sağlarlar tırnakların haftada bir kesilmesi gerekmektedir. Çocuğunuzun kendi tırnaklarını kesmesini öğretmelisiniz.

SAÇIN TEMİZLİĞİ

Okul önceki çocuklarda kişisel temizlik noktasında önemlilerinden biri saç temizliğidir ve bunun önemine ve öğretilmesine gereken özen verilmelidir. Haftada iki defa saç temizliği yapılmalıdır ve düzenli olarak saçlar taranmalıdır. Çocuğunuz için şampuan tercihini alerji oluşturmayacak şampuanları tercih etmelisiniz.

DİŞ HİJYENİ

Sadece fırça yardımı ile dişleri temizleyeme eğitimine başlanması 2 yaşından sonra yapılmalıdır daha sonraki yaşlarda fırçanın üstüne çok ufak bir parça macun ile temizliği alışkanlık haline getirilmesi gerekir. Devamlı çocuğunuzu bu alışkanlık üzerine teşvik etmek sizin elinizdedir ve bu alışkanlık çocuğunuzun hayatının bir parçası olacaktır. Eğer çocuğunuz diş fırçalamak için isteksizler ise çocuğunuz ile berber dişlerinizi sizlerde fırçalamalısınız günde 2 kez bu uygulamayı yapmalısınız.

ÇOCUĞUNUZUN BEDENİNİN TEMİZLİĞİ

Aile büyüğü olarak çocuğunuzun haftada iki defa olmak üzere banyo yapmasını sağlayabilirsiniz genelde yazın sıcakta çocuklarınız çok terler ve dışarıdan birçok mikrop üstlerinde olur bu yüzden yazın banyo alışkanlığına daha fazla önem ve özen gösterilmelidir. Okul önceki çocuklarda kişisel temizlik unsuruna çok dikkat etmeli çocuğunuza bu olumlu davranışları aşılamalısınız.

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu