Ginseng’in Sağlığa Faydaları

Ginseng’in sağlığa faydaları Ginseng, uzun bir tıbbi kullanım geçmişine sahip bir köktür. Günümüzde araştırmalar, bitkinin sağlığı iyileştirdiğini ve hastalığa karşı korunmaya yardımcı olduğunu doğrulamaktadır. Günümüzde ginseng sıklıkla performans arttırıcı, afrodizyak ve bağışıklık güçlendirici olarak kullanılmaktadır. Genellikle kurutulur ve öğütülür, ardından kapsüller halinde alınır. Ancak ginseng çayları ve ginseng tentürleri de vardır. Ginsengin tadı acı ve temizleyicidir.

Ginseng türü

İki tür ginseng vardır:

  • Kore ginsengi olarak da adlandırılan Asya ginsengi (bilimsel adı Panax ginseng)
  • Amerikan ginsengi veya Panax quinquefolius

Asya ve Amerikan ginsengi içerirler, ancak benzer ginseng içerirler. tamamen aynı değiller. Her ikisi de adaptojenik ve benzer sağlık özelliklerine sahip olmasına rağmen, Asya ginsengi daha uyarıcı ve Amerikan ginsengi daha sakinleştiricidir.

Ginseng’in Faydaları ve Kullanım Alanları

Ginseng’in sağlığa faydaları, Ginseng, Geleneksel Çin Tıbbında (TCM) ve diğer eski tıbbi sistemlerde kullanılır. Ginsengin etkileri günümüz bilimsel literatüründe şöyle anlatılmaktadır:

1. Beyin fonksiyonlarını iyileştirir

Ginseng’in yararları konusunda en umut verici çalışmalardan biri, Alzheimer hastalığı olan hastaların dahil edildiği 12 haftalık bir çalışmadır. Çalışmanın sonunda, ginseng grubu, kontrol grubuna kıyasla daha iyi bilişsel performansa sahipti. Gençler de ginsengin sağladığı bilişsel gelişimden yararlanır. DEHB olan çocuklar üzerinde yapılan bir çalışmada, ginsengin omega-3 takviyeleri ile birlikte hafızayı ve konsantrasyonu iyileştirdiği gösterilmiştir.

2. Yüksek kan şekeri düzeylerini düşürür.

Diyabetik hastalarda on iki insan çalışması yapılmıştır ve ginseng’in glikozu iyileştirdiğini ve antidiyabetik etkiler üretmek için insülin üretimini düzenlediğini bulmuştur.

3. Libidoyu artırır

Asya ginsengi özellikle libidoyu artırması ve erektil disfonksiyon semptomlarını ortadan kaldırmasıyla bilinir. Çin tıbbında ve bitkisel ilaçlarda afrodizyak olarak bilinir. Hayvanlarda ve insanlarda yapılan bilimsel çalışmalar, cinsel davranışı artırdığını doğrulamaktadır. Aslında, ginsengin erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini arttırdığı gösterilmiştir.[6] Postmenopozal kadınlarda yapılan bir araştırma, Asya ginsenginin cinsel uyarılmayı iyileştirdiğini buldu.

4. Enerji Düzeylerini İyileştirebilir

Bir adaptojen olarak ginseng, strese uyum sağlamanıza, enerji düzeylerini artırmanıza ve hatta egzersiz performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.[8] 10 çalışmanın gözden geçirilmesine göre, ginseng sadece 15 günde kronik yorgunluk semptomlarını tersine çevirdi.

5. Kansere karşı korunmaya yardımcı olur

Ginsengin oksidasyonu desteklemesi ve iltihaplanmayı azaltmasının yanı sıra doğrudan antikanser etkisi de vardır. Ginseng’in kanser riskiniz üzerindeki etkilerini inceleyen araştırma çalışmalarının bir meta-analizinde araştırmacılar, düzenli ginseng kullanımının kanser riskinizi %16 azaltabileceği sonucuna vardı.

6. Kolesterolü düşürür

Yüksek kolesterol kalp hastalığı riskini artırır çünkü sağlıksız kolesterolün kan dolaşımında birikmesi atardamarlarda plaklara neden olur. Ginseng’deki kolesterolü inhibe eden fitokimyasallar, yüksek kolesterolü düşürerek kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 

Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayın.

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu