İnternet

Firewall Nedir?

Her PC kullanıcısının sahip olması gereken moda yazılımlar arasına kişisel güvenlik programları olan ‘Firewall’lar da katıldı. Nasıl ICQ gibi sohbet programları olmayan kullanıcılara şaşılıyorsa şimdi de İnternet bağlantısını başı boş bırakanlar garipseniyor.

Büyük şirketler yıllar öncesinden Firewall yazılımlar kullanıyordu, ama o zamanlar bireysel kullanıcılar için bu söz konusu bile değildi. Günümüzde, daha güçlü ve daha uzun süre İnternet’e bağlı kalan kişisel bilgisayarlardan faydalanmak isteyenlerin sayısı oldukça fazla.

Firewall Nedir

İnternet ortamı, gerçek hayatın bir yansıması olduğundan, birçok kötü niyetli eyleme ev sahipliği yapar. Firewall, ağ ortamında, tehlikeli kişiler ve aletlerin karşısına bir duvar çekme amacındadır. Firewall sistemleri, iki temel mekanizma çerçevesinde hizmet ederler: Biri, karşılıklı haberleşme trafiğinin bir bölümünü engellemek, diğeri de trafiğe izin vermektir.
E-posta transferi, web sayfalarına ulaşım, minik programcıkların sisteme ulaşıp çalıştırılması, vb. onlarca İnternet tabanlı işlem gözlenir. Kısacası, firewall, gelen ve giden tüm bilgileri duraklatıp kontrol eden, erişme izinlerini ayarlayan, bazı program ve istekleri engelleyen programdır.

YoRuMSuZ

Asıl mesleği eğitim olup internet ortamında hobi amaçlı yayınladığı sitelerle kullanıcılara doğru bilgileri ulaştırmayı hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu