Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin

Kedilerin tüy dökmesi son derece normal ve sağlıkları için de gerekli bir durumdur. Kedilerin tüy dökmesini engellemeniz mümkün olmaz. Çünkü bu sevimli dostlarımız bahar aylarında olmak kaydıyla yılda 2 defa tüy değiştiriyor ve mevsime uygun tüylerin çıkabilmesi için eski tüylerin dökülmesi şart. Mevsim geçişlerinde tüy dökme kediler için son derece sağlıklı bir durum olsa da kimi zaman tüy dökülmesi bir sağlık sorununun habercisi de olabilir.

Bu durum dikkate alınarak kedi sahiplerinin patili dostlarının ne zaman tüy döktüğünü gözlemlemesi gerekiyor. Kedilerin tüy dökmesini engelleyemiyor olsanız da etrafa daha az tüy saçılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerden örnekler verebiliriz.

Kedilerin tüy dökme sebeplerinden biri B vitaminin eksikliğidir. B vitamini takviyesi ile kedilerin tüy dökmelerini engelleyebiliriz. Hayvan aşıkları için evlerinde besledikleri kedileri çocukları gibidir. Kendi çocuğumuz hastalığında ne kadar üzülürsek evcil hayvanlarımız içinde durum aynıdır.

Kediniz bu günlerde tüy dökmeye mi başladı? Ayrıca kedi tüyünün insan sağlığına zarar verip vermediğini öğrenmek isterseniz bu konumuzda size yardımcı olacaktır.

İlgili içerikler

Kedilerdeki tüy dökme sorunun yanında yaşadığımız sorunlardan biride kedilere ilaç içirmektir. Kedinize sıvı ve katı ilaçlarını nasıl vermeniz gerektiği hakkında bilgiye ihtiyacınız var ise bu konumuza bakabilirsiniz.

Kediler Neden Tüylerini Dökerler?

  • Kedilerin doğru gıda ürünleri ile beslenmesi gerekiyor. Beslenme sırasında verilecek kalitesiz mama veya yemekler kedilerin tüy dökmesine sebep olabilir.
  • Kedi hastalıklarından biride iç parazitlerdir, parazit tedavilerini zamanında yaptırınız!
  • Stresten mümkün oldukça uzak tutun, özellikle yaz aylarında tüylerini kesmek evcil hayvanlarınız için en büyük stres unsurudur.
  • Bunların dışında kedilerin taranmaması, deri hastalıkları, pire mücadelesinin yapılmaması gibi bazı faktörlerde kedilerin tüy dökmesine sebep olmaktadır.
  • Kedilerin çiftleşme ve hamilelik dönemlerinde oluşan dengesiz hormon değişiklikleri de etkili nedenlerden bazılarıdır.

Kedinin Tüylerinin Dökülmemesi İçin Ne Yapmalı?

B Vitamini Takviyesi Yapın
Kedilerin tüy dökmelerini engellemek için B vitamini takviyesi yapmamız gerekiyor. Yumurta B vitamini bakımından çok zengin bir besindir. Veterinerler tarafından da tavsiye edilir.

Kedinizi Düzenli Olarak Tarayın
Kedinizin özellikle tüy dökme döneminde düzenli olarak taranması eve daha az oranda tüy saçılmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz en kolay yollardan biridir. Bunun için kedilerin canını yakmayan ve onların tüy yapısına uygun olan tarakların tercih edilmesi gerekiyor. Bunu da birlikte her kedinin taranmaktan hoşlanmadığı bilgisini de aktaralım. Kedinizin taranmayı seviyor olması sizin için çok büyük bir şans olabilir. Taranmaktan hoşlanmayan bir kediniz varsa ısrarcı olmayın!

Kedinizin Yeterli Miktarda Su İçmesini Sağlayın
Özellikle tüy dökme dönemlerinde kedilerin suya olan ihtiyacı artabiliyor. Bu karşılamak ihtiyacın karşılanamaması daha fazla oranda tüy dökülmesine sebep olabilir. Kedilerin her zaman içmek için temiz su aradıklarını unutmayın. Bu nedenle kedinizin su kabını düzenli olarak temizlemeli ve içerisinde bulunan suyu her gün değiştirmelisiniz. Kediniz için kesinlikle şebeke suyu kullanmayın. Kendiniz için kullandığınız damacana sudan vermeye özen gösterin.

Kedinizi Sağlık Kontrolünden Geçirin
Kedilerin sağlıkları ile ilgili yaşadıkları herhangi bir problem tüy dökülmesine neden olabiliyor. Bu nedenle eğer aşırı miktarda tüy döktüğünü düşünüyorsanız ya da bahar mevsimi dışında tüy döküyorsa mutlaka veteriner hekime götürerek kedinizin sağlık kontrolünün yapılmasını sağlamalısınız. Tüy dökülmesi ciddi hastalıkların nedeni olabileceği gibi deri hastalıklarının da belirtisi olabiliyor. Erken tanı insan sağlığında olduğu kadar hayvanların sağlığında da çok büyük bir önem taşıyor.

Kediye Yumurta Nasıl Yedirilmelidir?

Kedilerinizin tüy dökmemesi için her 10 günde bir haşlanmış yumurta ile besleyin. Yada haftada bir olmak üzere yarım bir yumurta yediriniz. Bu şekilde kedilerinizin tüy dökme dertleri sona erecektir.

yogurtlu_pizza

Blog sayfalarına yazı yazmayı seven, hayata birazcık tersinden bakan biridir. Özelikle hayvanlar söz konusu olduğunda hassas olmak gibi bir özelliği vardır. Lütfen yaşam hakkı olan en temel hakkı hayvanlardan esirgemeyelim...

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu