Kedinizin hamile olduğu nasıl anlaşılır?

Kediler yavrularına genel olarak kendileri bakan canlılardır. Ancak bir kedi sahibi buna izin vermiş ise mutlaka gerekli önlemleri de alarak kedisine yardım etmesi gerekir. Peki hamile kedi nasıl anlaşılır? Kedilerin hamile olduğu nereden anlaşılır? İşte bu konu hakkında merak edilen farklı bilgiler.

Kedilerdeki gebelik durumu birkaç farklı belirtiler ışığında çabuk fark edilebilecek bir durum olarak karşımıza çıkar. Kedilerdeki gebelik durumları çok farklı bir olay olarak bilinir. Kedi sahipleri, kedileri için bir sorumluluk üstlenmiş olurken tüm bunlara karşı da temkinli şekilde olması gerekir.

Kedilerin gebe olduğunu anlayabilmeniz için kedinin davranışlarını takip etmeniz gerekebilir. Böylelikle kedinin gebelik dönemini kontrol altına almaya başlamış olursunuz. Kedinin sağlıklı ve riske girmeden yavrularını dünyaya getirmesi sağlanmış olur.

Kedilerin Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Kedilerin hamile oldukları fiziksel değişimlerle de çok kolay şekilde anlaşılır. Kedinin hamile olduğunu anlamanın en basit yöntemlerinden biri kızgınlık döngüsünün sona ermesi olacaktır. Buna ek olarak kedilerin hamile belirtileri arasında bir diğer anlayabileceğiniz yollardan biri ise meme uçlarının koyu ve kırmızı bir renge sahip olmasıdır. Kediler hamile oldukları zaman eskiye oranla daha da fazla iştahlanmaya başlarlar. Kedilerde birden bire görülen iştahlanma ile de kolaylıkla hamile olup olmadığını anlama şansına sahip olabilirsiniz.

İlgili içerikler

Kediler hamile oldukları zaman daha yavaş şekilde hareket etmeye başlar. Tuvalete öncekine göre daha sık şekilde çıkmaya başlar. İdrara sık sık çıkma gibi bir durumu olduğu zaman o zaman kedinizin hamile olduğunu daha kolay şekilde anlamanız mümkün olacaktır. Kedilerin hamilelik belirtilerini maddeler halinde sıralamaya başlarsak;

  • Kedilerde mama yeme konusunda bir iştahlanma söz konusu olur
  • Karın bölgesinde şişlik meydana gelir
  • Memelerde büyüme başlar
  • Hareketlerde yavaşlama meydana gelir
  • Sık sık idrarını yapma isteği olur
  • Kendisini sevdirmeyen kedinin daha fazla sevdirme gibi bir istek içerisinde olduğunu görmeye başlarsınız.

Kedinin Hamile Olduğu Ne Zaman Belli Olur?

Kedinin hamile olduğu ne zaman sonra anlaşılır diye düşünebilirsiniz. Kedinin belirtilerinden yola çıkarak hamile olduğunu az çok anlasanız da daha detaylı şekilde anlayabilmeniz içinde gebeliğin ortalama olarak 3-4 haftaya gelmesi gerekiyor. Çünkü 3-4 hafta geçtikten sonra ise kedilerin hamile olup olmadıkları daha kolay şekilde anlaşılmaya da başlanmış olacaktır. Gebe kalmış olan bir kedinin ise ilk belirtilerinin gebe kaldığı andan itibaren görülmeye başlanacağını bilmelisiniz. Birkaç hafta gibi bir süre zarfından sonra ise kedinin gebe olup olmadığını daha net şekilde anlamaya başlamış olursunuz.

Kedilerin Gebelik Süreci Nasıl Geçer?

Kedilerde, insanlarda olduğu gibi bazı davranış değişiklikleri hamilelik sürecine girilmesiyle birlikte başlar. Zaten kedi sahipleri de hayvanda meydana gelen bu tür anormal davranışları da hemen fark etmeye başlayacaktır. Bir kedinin hamilelik süreci ortalama olarak dikkate alındığında ise yaklaşık 2 ay kadar bir süre zarfı içerisinde sürmeye devam eder. Daha sonrasında doğum anı gerçekleşmeye başlar.

yogurtlu_pizza

Blog sayfalarına yazı yazmayı seven, hayata birazcık tersinden bakan biridir. Özelikle hayvanlar söz konusu olduğunda hassas olmak gibi bir özelliği vardır. Lütfen yaşam hakkı olan en temel hakkı hayvanlardan esirgemeyelim...

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu