Excelde Formüller ve Fonksiyonlar

Excelde Formüller toplama, çıkarma, çarpma, bölme gibi işlemlerin dışında hücrelerin içindeki verileri karşılaştırıp sonuç üretmek için kullanılır.

Formüller, bir sayfadaki verileri kullanarak işlem yapan denklemlerdir. Bir formülde, aynı sayfadaki diğer hücrelerde, aynı kitabının diğer sayfalarındaki hücrelerde veya diğer kitaplardaki sayfaların hücrelerinde kayıtlı değerleri veya metinleri kullanılabilir.

Formül yazarken uyulması gereken kurallar şunlardır:

 • Formüller işlem yapılacak hücreye girilerek veya işlem yapılacak hücreye tıklandıktan sonra fx formül çubuğundan girilebilir.
 • Her formül ” = ” işareti ile başlar.
 • Formülde karakter dizileri ve boşluklar tırnak içinde yazılır. “okul”, “bilgisayar” vb.
 • Formülde matematiksel ifadeler doğru ve eksiksiz yazılmalıdır.
  Hücrenin içerisindeki değeri sürekli kullanacağımız zaman hücreyi sabitlememiz gerekir bunun için hücrenin sütun ve satır adlarının önüne ” $ ” işaretini koymamız gerekmektedir. Örnek: $D$1 gibi böylece hücremiz ne kadar çoğaltılırsa çoğaltılsın da içerisindeki değer değişmez. Örnek: =A1+$D$1 (bu formül çoğaltıldığı zaman A1 değeri kullanıldığı hücreye göre değişecek fakat D1 değeri hep sabit duracaktır.)

Not: Formülleri elle yazmak yerine ekle menüsünden işlev (fx) ( fonksiyon ekle) penceresinden de çağırabiliriz .

Excel işlev

İlgili içerikler

Fx formül çubuğunun eklenmiş olduğu üst menü görünümü.

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

442 Yorum

 1. ben hücreleri toplatıp bu toplam başka bir hücreye eşitse tamam, değilse eksik miktarı yazıp yanına eksik diyecek bir formül arıyorum. eşitse “TAMAM” eşit değilse örneğin “100 EKSİK” veya “200 EKSİK” yazacak.

  1. Rahatlıkla bunu yapabilirsiniz. Güzel bir soru olmuş yakın zamanda bunu konu olarakta ekleyelim.
   Şuradaki ekran görüntüsünü inceleyin: https://i.imgur.com/BzGrjT6.png

   Bu ekran görüntüsüne göre anlatım yapıyorum…

   * B1 ve C1 hücrelerine toplancak rakamları yazın ve C2 hücresinde toplamı alın.

   * E2 hücresine hangi sayıya eşitlemek istiyorsanız onu yazın.

   * D2 hücresine alttaki formülü yazın.

   =EĞER(C2=E$2;”EŞİT”;”DEĞİL – FARK -“&C2-E$2)

   Buna göre D2 hücresinde; Eğer belirlediğiniz rakam ile sonuç eşitse sadece “EŞİT”, değilse “DEĞİL-FARK XXX” şeklinde bir ifade oluşturacaktır.

   1. yazdıklarınızı birebir yaptım sizin yazdığınız =EĞER formülünü kopyalayıp d2 hücresine yazdım ancak çalışmadı.

    tamam yaptım “” işaretlerinde sorun varmış hallettim çok teşekkür ederim.

 2. bana yardım edermisiniz ya excelle ilgili lütfen yardım edin mail adresinizi atın buraya göndereyim calışmayı nasıl yapacagımı anlatın lütfen çünkü anlatamıyorum sorunu abloda ARA fonksiyonunu kullanarak işlemleri yapınız.
  Kitap isimleri açılan kutuyla listelensin ve seçtiğimiz kitabın yazarı, yayınevi, fiyatı otomatik olarak boş hücrelere gelsin.
  şöyle bir soru

 3. benim istediğim şu 1234567891 bu sayının arasına – şu işareti koymak için ne yapmam lasım örnek 12345-67891 bu şekilde olacak

  1. Sayılar arasına – + gibi işaretler koymak istiyorsan o hücrede iken sağ tıklayıp açılan menüden ”hücreleri biçimler” gir ve sayı sekmesinin en altında ”isteğe uyarlanmış” seçeneğini seç ve sağ tarafta açılan ”tür” altındaki seçeneklerden @ işaretini seç ve tamam de çık şimdi o hücreye istediğin her şeyi yazabilirsin.Kolay gelsin

 4. elimde bazı standart veriler var yani 0,215-0,285 gibi bir standartım var benm yazdıgım veride 0,292olsun .. yazdığım veri standartlara uygun deil ve yazdıgımda onun kırmızı olmasını istiorm acaba nasıl yapabilirim

 5. Exelde giriş sayfası hazırlamak istiyorum. VB form kullanarak ancak sayfaya müdahale etmeden veri girişi yapmak ve açılışta formun otomatik gelmesini istiyorum. Formu nasıl düzenleyebilirim

 6. Arkadaşlar;
  Yapmak istediğim şud;
  Sayfa1 ‘de A5 hücresinde yazan BK001101555 bu yazıyı sayfa 2 de bulunan tablo içerisinden BK001101555 yazan sütünları bulmasını ve bu BK001101555 yazan hücrelerin bulunduğu satırdaki 4 sütündaki değerleri toplamasını istiyorum.

  Sayfa 1
  A5 Hücresi = BK001101555
  B5 Hücresi= ( TOPLAM SONUÇ) (=D3+D5+D7)= 200 (İŞTE BU SONUCU ALMALIYIM)

  Sayfa2
  A B C D
  1 BK001101001 ADET 100
  2 BK001101005 ADET 200
  3 BK001101555 ADET 50
  4 BK001101001 ADET 12000
  5 BK001101555 ADET 125
  6 BK001101035 ADET 90
  7 BK001101555 ADET 25

  CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM. BEN YAPAMADIM. YAPABİLEN ARKADAŞLARDAN YARIMLARINI BEKLİYORUM

  1. A5 ve B5 hücreleri zaten dolu, oraya formül yazamazsın. Ama senin kastettiğini ben anladım. Sana gerekli olan formül şu:

   =ETOPLA(B1:B7;”BK001101555″;D1:D7)

   Bu formülü boş olan herhangi bir hücreye yaz. Burda “BK001101555” yerine B5 de yazabilirsin B3 de, B7 de, farketmez. ama hücre atadığın zaman tırnak kullanmamalısın. Mantık aynı: birinci kısımda excelin karşılaştırma yapacağı aralık, ikinci kısımda karşılaştırma ölçütü, üçüncü kısımda da toplamanın yapılacağı aralık.

 7. bir sayfadaki hücrenin aynısının başka sayfadaki bir tablonun en sol sütünundakileri bulmasını ve en solsütünda aynı olanların olduğu satırdaki sayıları toplayarak sonucunu tek bir hücrede vermesini istiyorum. bunu nasıl yaparım. Yardımlarınızı bekliyorum

   1. arkadaş diyelimki 10 sayfa çoğalttın bu sayfalarda bir sürü matamatiksel işlemin var son sayfada tek hücrede geriye kalan sayfaları ilişkilendireceksin bu kadar yani örne(sayfa birde 1 aylık işlemlerin geliri gideri cirosu felanı filanı yazıyor 2sayfada da şubat ayı var ve seen aralık ayına kadar sayfa oluşturdun ve bu sayfalarda da ocak ayında ki gibi işlemlerin var bu ayların kasım a kadar olanını yani 11 ci sayfaya kadar hesaplamalarının toplamsını zararın çaıkarılmış haliyle net haliyle 12 ci sayfada bir hücrede toplama işlemini yap tabi sen bu bütün ayların geçmesini bekleme gün hücrelerine sıfır kullan o gün geldiğinde sıfırı sil yerine kazancın olan zararını ve karını hücrelere doldur eğer son sayfadaki hücreye genel toplam genel zarar diye hücre açtıysan ve geriye kalan 11 ay ın işlemelerini bu son sayfada ki hücrelerde gerçekleştir sonuç ne olacak eğer 1 yada 3 cü aylarda yanlış sayı girişi yaptın değiştireceksin değiştirdiğin zaman bu en son ssayfa olan aralık sayfasındaki sonuçlarda otomatikmen değişecektir

 8. 10 ocak 1999
  7 eylül 1999
  …..
  gibi tarihler yazıyor ama bana ocak ayında doğanların sayısını istiyor nasıl yapabilirim

 9. sevdili tarık istersen k 2 hücresi de sen eve giditmeden önce sana bir tencere çorba pişirsin ha ne dersin 😉

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu