En bomba Facebook & Twitter gafları

Siyasiler, ünlüler, sıradan insanlar, günlük hayatta yaptıkları gafların çoğunu bir özürle telafi edebiliyorlar. Ancak, iş sanal aleme gelince durum böyle olmuyor.

Ne yazık ki, sosyal ağlardaki gaflar, binlerce dolarlık tazminat cezaları, iş ve prestij kaybı ile sonuçlanabiliyor.

İşte o skandal yaratan gaflardan bazıları…

İşine “sıkıcı” dediği için kovuldu

İlgili içerikler

Yoğun bir iş gününden sonra Facebook’a giren Kimberley Swann, işiyle ilgili şikayetlerini paylaşmaya başladı. İşinin çok sıkıcı olduğunu yazan Swann, bir hafta sonra müdürü tarafından çağrıldı ve işine son verildiği söylendi.

Bu olaydan sonra, yöneticilerin Facebook hesaplarına sızdığı dedikodusu yayıldı.

Cenazeden “canlı” yayın

ABD’nin Colorado eyaletinde meydana gelen trafik kazasında, 3 yaşında bir çocuk motor çarpması sonucu feci şekilde hayatını kaybetmişti.

Yerel bir gazete ise, cenaze törenini canlı takip edip Twitter’dan bildirmesi için cenaze törenine bir muhabir gönderdi. Ancak, muhabirin törenin tüm detayını anlattığı Tweet’leri okuyanlara bilgi vermekten çok onların canlarını sıkmaya yaradı.

Oturduğu evi kötüleyince…

ABD’nin Chicago eyaletinde oturan kiracı, oturduğu ev için “küflü” diye Twitter’da yazınca, 50.000 dolarlık tazminat cezası aldı.

Ev sahibi, kendine ait mülkün böyle yaygın bir sosyal ağda kötülendiğini söyleyerek dava açtı.

Obama’yla ilgili yazdı, işinden oldu

ABD’de bir belediye başkan vekilinin Facebook sayfasına yazdıkları, işinden ayrılmasına sebep oldu.
Lee Landor isimli basın sekreteri ABD Başkanı Barack Obama’ya “O-dumb-a” (dumb-salak) diye hitap ettiği için işini bırakması istendi.

İş teklifi aldığını Twitter’dan duyurunca…

Cisco isimli şirkette işe kabul edildiğini öğrenen Twitter kullanıcısı “Cisco bana iş teklif etti, şimdi dolgun maaşlı nefret ettiğim işi kabul edip etmeyeceğimi düşünmek zorundayım” diye yazdı.

Ancak, şirketin Twitter ağı bundan haberdar olunca, Twitter’dan “nefret edeceğiniz iş teklifi geçersizdir” denilerek iş teklifi geri çekildi.

Hakemleri Twitter’da çekiştirdi

NBA takımlarından Mavericks’in sahibi, ABD’li dolar milyarderi Mark Cuban, twitter’da hakemleri çekiştirdiği için 25.000 dolarlık tazminat cezası aldı.

 

 

Hastayım sana Facebook

İsviçreli kurnaz yönetici, hastayım diyerek işe gelmeyen elemanının Facebook’unu takibe aldı.

Migreninin azdığını ve bilgisayar başında duramayacağını söyleyerek işten izin alan kadını, Facebook’taki durum güncellemesi ele verdi.

Şirket yöneticisi, elemanın hasta olduğu sürede Facebook’taki durumunu sürekli güncellediğini öğrenince, hemen işine son verme kararı aldı.

Talihsiz eleman da Facebook hesabına yatağından iPhone ile girdiğini söyledi ve aktivitelerini izlemek için sahte hesap oluşturup arkadaş olduğu için yöneticisini suçladı.

Facebook’ta kovuldu

Patronunu Facebook’ta arkadaşı olarak eklediğini unutan talihsiz eleman “Lindsay”, durumuna “sapık patronumdan bıktım” diye yazınca, patronu da duvarına “madem ki bıktın, artık işe gelmek zorunda değilsin” yazarak cevap verdi.

Böylelikle, zavallı Lindsay, Facebook üzerinden işinden kovulmuş oldu.

Facebook’un kendi gafı

Dünya çapında 400 milyon kullanıcısı olan Facebook’un elindeki kişisel bilgiler, hiçbir internet ağında bulunmayacak cinsten.

İşte elindeki bu bilgileri kullanmak isteyen Facebook, üyelerinin internetteki faaliyetlerini takip eden ‘Beacon’ pazarlama programı ile anlaşma yapmıştı.

Ancak, sivil toplum kuruluşları, kullanıcıların gizlilik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle programın devreden çıkarılması için internet üzerinden 70 bin imza toplamıştı.

Facebook “Beacon” programını gizlilik haklarını ihlal ettiği gerekçesini kabul etmiş ve kapatma kararı aldığını açıklamıştı.

Jürinin fotoğrafını “tweet”ledi

Hava durumu sunucusu Al Roker, mahkemede jürinin fotoğraflarını çekip twitter’da yayınladığı için büyük tepki aldı.

Daha sonra yaptığı açıklamada ise “kanundışı bir şey yapmadım, sadece insanların da bu deneyimi paylaşmasını istedim.” dedi.

Google’ın Buzz skandalı

Arama motoru Google’ın Twitter ve Facebook sosyal ağlarına benzer “buzz” hizmetindeki hata, kullanıcılardan büyük tepki gelmesine sebep olmuştu.

Google buzz, kullanıcıların gmail hesaplarında en çok mesajlaştıkları kişilerle aynı sosyal ağa girmesini sağlıyor ve otomatik olarak takip ediyordu. Hizmetin kendiliğinden aktive olması, kullanıcıların bağlantı kurmak istemedikleri kişilerle aynı ağa girmesine yol açmıştı.

Şiddet gördüğü eski eşiyle aynı ağa giren ve tüm aktiviteleri izlenen Harriet Jacobs isimli kadın, Google Buzz’ın bu hizmetinin “kendi fiziksel güvenliğini riske attığını” söyleyerek şikayette bulunmuştu.

Milletvekili adayı “tweet” yüzünden kariyerinden oldu

Twitter hesabını, günlük hayattaki şikayetleri için kullanan İskoç milletvekili adayı, yaşlılara, halka ve rakip milletvekillerine hakaret ettiği için büyük prestij kaybına uğramıştı.

 

İnternetten reklam iyidir, ama…

İnternetten reklam, birçok şirketin işine yarayabilir ama Twitter’da yaşanan bu reklam kazası, Habitat şirketine sadece prestij kaybettirdi.

Firmanın reklam sloganı o sırada gündemde olan İran seçimleri gibi etiketlenince, firmanın Twitter’dan İran seçimlerini kullanarak reklam yaptığı düşünüldü.

Firma, teknik hatadan kaynaklanan bu yanlışlık yüzünden özür dilemek zorunda kaldı.

Çatışma bölgesinden “tweet” yazdı

Politikacıların neler yaptığını hepimiz bilmek isteriz ama bu kadarı belki de fazla.

Irak’taki Yeşil Bölge’yi ziyaret eden Pete Hoekstra, Irak’a indiğini, Yeşil Bölge’ye girişini, Amerikan Konsolosluğu’na girişini, ziyaretinin tüm detaylarını Twitter’dan aktardı.

Milletvekili yaptığı işte herhangi bir kötü niyet olmadığını düşünse de siyasi kulislerde büyük tepki aldı.

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu