Bağırsak Sağlığını İyileştirmenin Yolları

Bağırsak sağlığını iyileştirmenin yolları, genel refahın önemli bir parçasıdır. Gastrointestinal (GI) sistem, genel sağlığımızda önemli bir rol oynayan trilyonlarca mikroorganizmaya ev sahipliği yapar. Bağırsak florası veya “bağırsak florası” olarak bilinen bu mikroplar, yiyecekleri sindirmeye, vitaminleri sentezlemeye ve hatta metabolizmayı ve bağışıklığı düzenlemeye yardımcı olur. Ama iyi bir bağırsak sağlığı neye benziyor? Ve bağırsak sağlığını nasıl iyileştirebilirsiniz?

Bağırsak sağlığını iyileştirmenin yolları:

1. Yüksek lif tüketin

Yüksek lif yemek, bağırsak sağlığını iyileştirmenin harika bir yoludur. Lif, kalın bağırsaktaki suyu emerek, dışkıyı yumuşatarak ve bağırsaklardan geçişini kolaylaştırarak bağırsak fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olur. İyi kaynaklar fasulye, kepekli tahıllar ve taze meyve ve sebzelerdir. Lif açısından zengin besinler aynı zamanda kendinizi daha hızlı tok hissetmenizi sağlayarak aşırı yeme olasılığınızı azaltır.

2. Bol bol su için

Su vücudunuzdaki hareketlerin devam etmesine yardımcı olur, böylece şişkinlik, gaz ve mide ağrısına neden olabilecek kabızlığa daha az eğilimli olursunuz ve böbrek taşı veya idrar yolu enfeksiyonlarına daha az eğilimli olursunuz. Ayrıca cildi nemli tutar ve çevre ile ısı alışverişi için bir taşıma ortamı görevi görerek normal vücut sıcaklığını korur. Gün boyunca susuz kalmamak için günde 8 bardak (yaklaşık 2 litre) su için. (Bunun genel bir kılavuz olduğunu ve gerçek su ihtiyacınızın kilonuza, aktivite düzeyinize, ortama vb. bağlı olacağını unutmayın.)

İlgili içerikler

3. Stres Seviyenizi Yönetin

Stres, sindirim sisteminizi düzenleyen hormonların ve nörotransmitterlerin düzenlenmesini etkilediğinden, sindirim sisteminiz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Stres, sindirim sistemindeki bağışıklık yanıtlarındaki değişikliklerin neden olduğu hassas bağırsak sendromu (IBS) veya Crohn hastalığı gibi durumlar geliştirme riskinizi de artırabilir. Stresli hissediyorsanız, strese bağlı hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmak için meditasyon veya egzersiz olsun, kendinize zaman ayırmayı deneyin.

4. Fermente Gıdalar Yiyin

Yoğurt gibi fermente gıdalar, sindirimi iyileştiren, bağışıklığı güçlendiren ve patojenlerin sindirim sisteminde kalmasını önleyen faydalı bakteriler olan probiyotikler içerir. Yoğurt, turşu, lahana turşusu gibi fermente gıdaların tadını sevmiyorsanız, probiyotikleri gıdalardan ve takviyelerden alabilirsiniz. Aldığınız ilaçlarla etkileşime girebileceği veya yan etkileri olabileceği için takviye almadan önce doktorunuza danışın.

5. Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz, bağırsak sağlığını iyileştirmenin en iyi yollarından biridir. Sağlıklı bir sindirim sistemini destekler ve ruh halini iyileştirir. Egzersiz ayrıca iltihabı azaltmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bu, hastalanma olasılığınızın daha düşük olduğu ve vücudunuza giren herhangi bir virüs veya bakteriyle savaşma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

 

Bir sonraki yazımızı okumak isterseniz tıklayın.

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu