Pişik ve Bebeğiniz

Pişik bebekleri en çok rahatsız eden konuların başında geliyor. Özellikle yaz aylarının başlaması ile beraber sıcaklıklar artış gösterdiğinden bebekler için son derece rahatsız bir durumu beraberinde getiriyor. Hassas olan ciltler mevsim ayırt etmeksizin bu durumla karşı karşıya gelebiliyor.

Aileler tarafından bebeklerinin nedensiz ağladıkları düşünülse de bu ağlamalara bazen tahril olmuş bir cilt de sebep olabiliyor. Bazı zamanlar bu pişik durumu tedavi edilmezse bebeklerde ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Tabii olay bu duruma gelmeden önce ailelerin tedbir alması gerekiyor.

Peki ya ne yapmalıyız?

Kimyasal madde içerikli ürünlere dikkat etmeliyiz. Günümüzde bebek bakımında en çok tercih edilen ürünler kullanımı en kolay olan ürünlerdir. Her şeyin hazırını kullanmak günümüz toplumunda alışkanlık haline geldiği gibi bebek bakımında da aynı tutumu göstermekteyiz. Örnek verecek olursak ıslak mendiller;  içerisinde her ne kadar kimyasal madde içermez, alkolsüzdür vb. gibi yazılar yazsa da bebeklerimizin cildi hassas olduğundan ve zararlı maddelerin hemen hemen hepsine reaksiyon gösterdiğinden bebeklerde ıslak mendil kullanmamız son derece sakıncalıdır. Bebeklerimizin bakımını yaparken ne kullanalım peki söylediğinizi duyar gibiyim. Bunun yerine pamuğu ıslatarak hem doğal olmasını sağlayabilirsiniz hem de saf su olduğundan bebeğinizin cildini tahriş etmez. Evet ıslak mendile göre biraz meziyetli bir iş ama her şey bebeğimizin sağlığı için.

Ülkemizde eskiden beri gelenekselleşmiş olan pudra kullanımını yavaş yavaş yitirse de hala kullananlarımız vardır. Uzmanlar pudra ile ilgili olarak; pudrayı bebeklerin tenine döktükten sonra pudra zerreleri havada uçuşarak havada asılı kalmasını ve bebeğin bunu soluduğunda solunum yolu rahatsızlıklarının meydana gelebileceğini ve yine pudra zerrelerinin bebeğin kıvrım yerlerinde birikerek pişiğe neden olabileceğini dile getirmişlerdir. Altı sık sık değiştirilip havalandırılan bebeğin pudra kullanımına ihtiyacı olmadığını söylemişlerdir.

Birkaç pratik bilgiyle bebeğimizi pişikten koruma yolları

  • Bebeğin bezi sık sık değiştirilmeli,
  • Temizlik için kimyasal ürünler yerine ıslak pamukla temizlenmeli,
  • Bebek kaka yaptıgında temizliğine ekstra önem verilmeli, enfeksiyona neden olmayacak şekilde temizlemeli,
  • Pudra yerine pişik önleyici kremler kullanmalı,
  • Bebeğimizin altı sık sık havalandırılmalı.

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu