Alışveriş yaparken bunlara dikkat!

İnternet üzerinden yapılan satışların giderek artmasıyla beraber önemli bir ayrıntı dikkat çekiyor. Mağazalardan ürün alanlar aldıkları bu ürünleri keyfi bir şekilde iade edemezken, internetten alanlar ise iade edebiliyor.

İnternet üzerinden yapılan satışların giderek artmasıyla birlikte ürün iade ve değişimlerine yönelik tüketici haklarında önemli bir ayrıntı dikkat çekiyor: Mağazalardan ürün alanlar bu ürünleri keyfi şekilde iade edemezken, kapıdan, internetten veya telefonla alanlar ise iade edebiliyor.

İnternetten, telefonla ve kapıdan satışlardaki iade sürelerinin farklı olduğunu söyleyen Tüketici Derneği Başkanı Engin Başaran, kapıdan satışlarda tüketicinin ürünü 7 gün içerisinde hiç bir koşul sunmadan iade edebileceğini söyledi.

İNTERNETTEN SATIŞLARDA İADE SÜRESİ 10 GÜN

İnternetten alışverişlerde bu sürenin 10 gün olduğunu belirten Başaran, “Kişiler internetten aldığı ürünleri hukuken geçerli belgeler ile ispatlamak koşuluyla iade etme haklarına sahipler. İnternet üzerinden yapılan iadelere en önemli husus yapılan işlemlerin telefon ya da faks gibi hukuken bir geçerliliği olmayan belgelerle yapılmaması. Bu konuyla ilgili en garantili yöntem ürünleri iadeli taahhütlü posta yoluyla iade etmek” dedi.

DİKKAT… KEYFİ İADE YOK

Tüketiciler arasında en yoğun iade ve değişim talepleri gelen ürünlerin başında elektronik cihazlar yer alıyor. Nereden ve nasıl alınırsa alınsın elektronik ürünlerin 2 yıl garantisi olduğunu ifade eden Tüketici Derneği Başkanı Engin Başaran, “Fakat burada ürünün iade edilebilmesi için bir kusur içermesi gerekiyor. Herhangi bir kusuru bulunmayan elektronik cihazlarda tüketicilerin keyfi iade hakları bulunmuyor. Biz bu konuda tüketicilerimizi ürün almadan önce ihtiyaçlarını doğru belirlemeleri yönünde uyarıyoruz” dedi.

Teknoloji marketlerden cihaz alıp bir kusuru olmadan değiştirmeye çalışan tüketicilerin bu talepleri bu sebepten ötürü karşılıksız kalıyor.

Tüketici yasaları gereği, satılan ürünlerde 30 gün içerisinde bir kusur tespit edilmesi durumunda tüketicilerin iade ederek paralarını geri alma veya ürün değiştirme hakkına sahip olduğunu söyleyen Başaran şöyle konuştu;

“Alınan ürünlerde 30 günlük garanti süresinden sonra 2 yıllık garanti sürecinin devreye giriyor. Bu süreçte elektronik cihaz 1 yıl içerisinde aynı arızayı 2 defa veya farklı arızayı 4 defa verirse ürün ‘ayıplı ürün’ kategorisinde sayılıyor. Ayıplı ürünlerde de yine tüketicilerin iade, değiştirme ve para iade hakları bulunuyor.”

“GELİNLİK ALIP DÜĞÜNDEN SONRA İADE ETMEYE KALKANLAR VAR”

Avrupa ve dünyada da buna benzer tüketici kanunlarının var olduğunu ifade eden Başaran, “Fakat Avrupa’da bu sistem daha oturmuş durumda. Bizim tüketicilerimiz bu yasalara lehlerine kullanarak gereksiz iadelerde bulunabiliyor. Tüketici mahkemelerinde bir sürü gereksiz iadelerden kaynaklanan davalar bulunuyor. Örneğin kişiler gelinlik alıp düğünden sonra bahanesiz bir şekilde iade etmeye kalkışıyor. Ya da diploma törenleri gibi özel günler için alınan kıyafetlerde de karşılaşıyoruz bu tip sorunlarla. Bu tip davaların hepsi tüketici mahkemelerinden dönüyor” dedi.

Kaynak: Hürriyet

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu