Anasayfa / Yaşam / Beden Dili – Karakter Analizi

Beden Dili – Karakter Analizi

Beden dili açısından ilk izlenim, yaptığınız hareketler ve sözlerin birleşiminde çok önemlidir. Basit bir nezaket davranışı, binlerce kelimeden çok daha etkilidir. Temel dilimiz olan bedenimizin dilini öğrenmek için günlük hayatta kullandığımız dil kadar neden zaman ayırmadığımızı anlamak güçtür. Hiç kimse beden dili ifadelerinden kaçamayacağı veya bunu bastıramayacağı için, bu dili öğrenmeye çalışmak çok yararlıdır.

Beden Dili Nedir?

Beceri sahibi olmak önemlidir, dahi olmak ise olağanüstüdür. Ancak hepsinden daha değerli olanı beden dili ölçeğini doğru kullanarak doğru ilişki kurmaktır. Beden dili duygu ve düşüncelerimizin yansımasıdır.

Beden Dili (Vücut Dili) – Ortaya Çıkışı

beden diliBeden dili nasıl ortaya çıktı. Yüzyılın başında hepimiz yeni bir bilim dalına tanık olduk. Bu bilim sözel olmayan iletişim biçimleriyle ilgilendi. Sözel olmayan iletişim biçimleriyle uğraşan bilim adamları insanların hareket ve işaretlerini seyrederek yorumlamaya başlandı. Aslında her insan, beden dili hareketlerini farkında olmadan sürekli olarak kullanır. Albert Mehrabian, bir mesajın toplam etkisinin yaklaşık % 7 sinin sözel , %38’ nin sesli, % 55 nin de sözel olmayan öğelerden ( beden dili ) oluştuğunu ortaya koymuştur.

Beden dili, öğrenilebilir ve bilinçli gözlemle anlaşılabilir. Beden dili, samimiyeti, hedef noktayı, özgüveni dışa vuruşun gözle görülür şeklidir.

Bazen hareketleriniz beden dili açısından bakıldığında gerçek düşüncelerini yansıtmayabilir. Çok ilgilendiğiniz bir konuya ilgisiz gibi görünebilir, yakın hissettiğiniz bir insana soğuk davranabilirsiniz. Beden dilimiz bazen biz istemeden karşı tarafa mesajlar verebilir. Oysa bazı küçük değişikliklerle kendinizi daha iyi ifade edebilir, daha etkili insan ilişkileri kurabilirsiniz.

Beden Dili – Doğru Kullanımı ile ilgili birkaç ipucu

  • Konuşurken Gözlere Bakın
  • Tebessümü Unutmayın
  • Dinlediğinizi Gösterin
  • Yakınlık Gösterin
  • Kendinize Özen Gösterin
  • Jestleri Unutmayın

İnsanların Yüzlerindeki İfadeler Nasıl Tespit Edilir?

Topluluk önünde konuşma ile yüz ifadelerinin, jestlerinin, davranışlarıyla ne kadar uyumlu olduğunu ancak gözlemleyerek, alıştırmalar yaparak, anlayabiliriz. Ne kadar ayrıntıya dikkat edersek beden dili analizinde, o kadar verim alabiliriz. Gözlemlediğinizde ne gördüğünüzü bir yere not etmenizde yarar var. Heyecanlı, neşeli, sıcakkanlı, sevgi dolu, meraklı, utangaç. Bu gözlemleri iyi yaparsanız zamanla ustalaşacaksınız.

Beden Dili ve Cinsel İlgi

Kemer veya ceplere sokulmuş başparmaklar cinsel olarak saldırgan bir tavrı göstermek için kullanılan harekettir. Televizyondaki Western´lerde halka en sevdikleri silahşorun erkekliğini göstermek için kullanılan en yaygın hareketlerden biridir.

Kollar hazır olma konumuna geçer ve eller de jenital bölgeyi vurgulayarak ana gösterge görevini yapar. Erkekler bu hareketi bölgelerini belirlemek veya diğer erkeklere korkmadıklarını göstermek için kullanırlar.

Beden Dili ve Cinsiyet

Kadın ve erkek bir arada olduğunda yapılan davranış biçimleri ve vücut dilleri oldukça farklıdır. Karşı cinse sergilenen tutumdaki heyecanda, kendini gösterme çabasında, konuşma, mimik ve bakışta; normal yaşamlarındaki davranışlardan biraz daha farklı bir tutum izlenir.

Bununla beraber yine beden dilinde, tüm yazdıklarımı kapsayan, bireysel olarakta, kadınsı ve erkeksi beden dili farklılığını da gözlemleyebilirsiniz.

Kadın heyecanını yüzünde mimikleri ile gösterirken, erkek el ayak ve sözcükleri kullanırken, ses tonunda gösterebilir. Kısaca beden dili iletişimin çok önemli bir kısmını oluşturur ve öğrenilebilir.

Araştırılanlar: vücut dili, beden dili nedir, hareketlerden kişilik analizi, mimiklerden karakter analizi, davranışlardan karakter analizi, davranışlara göre kişilik analizi, beden dili analizi, vcut diline gre karakter analizi, mimiklerden kişilik analizi, vücut dili analizi

Hakkında YoRuMSuZ

Test biyografi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir