Üçgen nedir?

Ziyaretçi Staff sordu 3 yıl önce

2 Cevap
cozum-merkezi Staff cevapladı 3 yıl önce
ÜÇGEN NEDİR
 
 
Üçgen, geometrinin temel şekillerinden biridir. Bir üçgenin üç köşesi ve bu köşeleri birleştiren, doğru parçalarından oluşmuş, üç kenarı vardır.

Berra cevapladı 3 yıl önce
ÜÇGENİN KAÇ ÇEVRESİ VARDIR?

Üçgenler, kendilerini oluşturan parçaların ( köşe, kenar, açılar vb.) aynı düzlemde olup olmadığına göre sınıflandırılabilir. Eğer üçgenin tamamı tek bir düzlemdeyse düzlemsel, diğer durumlarda da örneğin küresel ya da hiperbolik üçgen terimleri kullanılır.

Üçgenler açılarına ve kenarlarına göre çeşitlere ayrılır. Üçgen bir düzlem üzerine çizilebildiği gibi bir küre yüzeyi üzerine de çizilebilir. Euclide geometrisi dışındaki diğer geometrilerde üçgenin özellikleri değişiklikler gösterir. Üçgenin bilinen özellikleri Euclid geometrisine göre olan özellikleridir. Buna göre bir üçgenin iç açıları toplamı 180° veya p (pi) radyandır. ( Hiperbolik geometride 180°’den küçük, eliptik geometride büyük). Bütün açıları dar açı olan üçgenlere dar açılı üçgen, bir açısı geniş açı (90°’den büyük) olana geniş açılı üçgen, bir açısı 90° olan üçgene dik üçgen denir. Kenarlarına göre ise kenarların eşit ve farklı olmalarına göre üçgenler eşkenar, ikizkenar ve çeşitkenar olmak üzere üç çeşide ayrılır. Dik üçgende dik açının karşısındaki kenara hipotenüs, iki dik kenarı eşit olan üçgene de ikizkenar dik üçgen adı verilir.

ÜÇGENİN ÇEVRESİ NASIL BULUNUR

Eşkenar üçgenin çevresi bir kenarının uzunluğunun 3 ile çarpılması ile bulunur, eşkenar üçgende bütün kenarlar birbirine eşittir.

İkizkenar üçgende ikiz kenarlardan birinin uzunluğu 2 ile çarpılır, sonuç taban uzunluğu ile toplanır.

Çeşitkenar üçgende 3 kenarı toplayarak çevresini bulursunuz.

Cevabınız

0
+
18
=Başa dön tuşu