Mac’inizin Intel Mi Yoksa Apple Silicon Mu Kullandığını Nasıl Anlarsınız?

2020’nin sonlarında Apple, Mac’lerini Intel işlemcilerden Apple M1 yongalarına taşımaya başladı. Daha sonra, M2 adı verilen başka bir geliştirilmiş çip tanıtıldı.

Intel ve Apple silikon işlemcilere sahip birçok Mac modeli neredeyse aynı görünüyor, bu da işlem hızlarındaki büyük farklılıklara rağmen onları birbirinden ayırmayı zorlaştırıyor.

Peki, Mac’inizde Intel işlemci mi yoksa Apple silikon çip mi olduğunu ne kadar çabuk kontrol edebilirsiniz? Hadi bulalım.

Mac’inizin Intel Mi Yoksa Apple Silicon mu Kullandığını Nasıl Anlarsınız?

Apple birkaç Apple Silicon Mac modeli yayınladı:

 • MacBook Air (M2, 2022)
 • MacBook Pro (13 inç, M2, 2022)
 • Mac Stüdyo (2022)
 • MacBook Pro (14 inç, 2021)
 • MacBook Pro (16 inç, 2021)
 • iMac (24 inç, M1, 2021)
 • MacBook Air (M1, 2020)
 • MacBook Pro (13 inç, M1, 2020)

Ancak bu modellerin birçoğunun Intel çipleri ile çalışan muadilleri de bulunuyor. Söylemeye gerek yok, sadece ona bakarak hangi Mac modeline sahip olduğunuzu söylemek genellikle zordur. Modelinizden bağımsız olarak Mac’inizin hangi yongayı kullandığını kontrol etmek istiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. macOS menü çubuğundaki Apple logosunu tıklayın.
 2. Açılır menüden Bu Mac Hakkında’yı seçin.
 3. Intel tabanlı Mac’ler İşlemci etiketli bir öğe görecek ve Apple tabanlı Mac’ler Chip etiketli bir öğe görecek.
 4. Etiketin yanında, Mac’inizin çalıştırdığı Intel işlemci veya Apple silikon çip ile ilgili diğer ayrıntılar yer alır. B. M1 Pro, Intel Core i7, vb. e.

Mac’inizin Intel Veya Apple Silicon İşlemci Kullanıp Kullanmadığını Neden Kontrol Etmelisiniz?

Hızlı işlem hızı, daha uzun pil ömrü ve grafik tasarım ve video düzenleme gibi yoğun kaynak gerektiren görevler için daha iyi performansın yanı sıra, farklı yazılımların donanım gereksinimlerini kontrol ederken Mac’inizin kullandığı çipi bilmek önemlidir.

Bazı yazılımlar Apple telefonlarla çalışmaz, bu da bir Intel Mac’e ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Öte yandan, Intel çiplerinden daha fazla yazılım görmek mümkün, bu da onun yerine bir Apple Silicon Mac’e ihtiyacınız olacağı anlamına geliyor. Farklılıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Apple’ın silikon çipleri kılavuzumuza göz atın.

Apple’ın silikon çipleri tamamen farklı bir mimariye dayandığından, daha yeni modellerde çalışmak için yeniden çalışılmaları gerekiyor. Apple’ın Safari, Pages, FinalCut Pro ve Logic Pro gibi kendi programları bu yongalarla çalışacak şekilde güncellenirken, üçüncü parti programların Apple’ın silikonunda çalışabilmesi için güncellenmesi gerekiyor.

Chrome, Firefox ve Opera gibi tarayıcılar, Microsoft Office, Adobe Photoshop, DaVinci Resolve, VLC, Slack, Discord ve daha fazlası gibi yaygın olarak kullanılan birçok uygulamayla birlikte güncellendi. Bununla birlikte, diğer programlar, Intel uygulamalarını değişen sonuçlarla Apple yongalarında çalışacak şekilde dönüştüren Apple’ın yerleşik öykünücüsü Rosetta 2’yi gerektirebilir.

Yüksek işlem hızına rağmen, bir M1 Mac satın almadan önce dikkate alınması gereken artılar ve eksiler vardır. Öte yandan, zaten bir MacBook Air M1’e sahipseniz, performans artışı o kadar da iyi olmadığı için MacBook Air M2’ye yükseltmeyi düşünebilirsiniz.

Hepsi Yakında Apple Silicon Olacak

Tüm Mac’lerin Apple silikon üzerinde çalışması biraz zaman alacak, ancak özellikle iş gibi çoğu görev için Mac’inize güveniyorsanız, modelinizin teknik özelliklerini bilmek iyi olur.

Mac Intel ve Apple Silicon arasındaki tartışmaya rağmen, kullandığınız bazı üçüncü taraf uygulamalarının henüz yeni çipe güncellenmediğini görebilirsiniz.

İster geçişi bekliyor olun ister dört gözle bekliyor olun, Apple’ın silikon yongaları yeni Mac’lerin geleceğini yönlendirecek.

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu