Türklerde hangi sanat dalları vardır?

Soru-CevapKategori: Genel SorularTürklerde hangi sanat dalları vardır?
Ziyaretçi Staff sordu 3 yıl önce

1 Cevap
Tarihçi cevapladı 2 yıl önce

Türklerde hangi sanat dalları vardır, Türk Sanatları, Türklerin yaptığı sanat faaliyetleri nelerdir, Türk kültürüne ait sanatlar…

Mimaride dini yapılar anıtsaldır. Yakınçağa kadar temel üslup Koca Sinan’da belirginleşmiştir. Resimde ve heykelde din kültürünün etkisiyle gelişme ancak minyatür ve süsleme sanatlarında olmuştur. Türk sanatı çini, hat, ebru ve seramikte, tezhip ve halıcılıkta gelişmiştir.

Müzik gerek sivil gerek askeri müzikte sanat müziğinden hafif müziğe evrilir. Dini müzik Türk müziğinin önemli unsurudur. Halk müziği, klasik ve arabesk özelliktedir. Türk sanat müziği çağdaş bir sesle, hafif müzik klasik ve pop müzikle gelişmektedir.

Türk edebiyatı şiir, hikaye, roman, deneme, mizah, eleştiri dallarında eski ve yeni formatlarda dünya dillerine çevrilen eserler üretmektedir. Sözlü edebiyat geleneği, dini edebiyat formunda yaygındır ve en meşhuru kandillerde okunan mevliddir. Halk edebiyatında dünya kültürüne Nasreddin Hoca tanıtılmış, çağdaş halk danslarıyla ve seyirlik sanatlarla tarihi kültür yapıları yaşatılmıştır.

  • Türk Ebru Sanatı
  • Türk Minyatür Sanatı
  • Türk Tezhip Sanatı
  • Türk Hat Sanatı
  • Türk Çini Sanatı

Cevabınız

19
+
1
=Başa dön tuşu