Bisikletin Tarihçesi

Bisikletin tarihçesi, yüzyıllar öncesine dek uzanıyor. Bisikletin tek bir kişi tarafından icat edildiğini söylemek onun evrimsel sürecine haksızlık olur. Tarih boyunca rağbet gören çift tekerlekli araç, pek farklı çabanın sonucu olarak evrim geçirip günümüzdeki şeklini aldı.

Bisiklet, motorsuz veya elektrik motorlu, iki veya üç tekerlekli, pedallı, (bazen elektrik motor destekli) insan gücü ile ilerleyen bir ulaşım aracıdır. Ulaşım ve eğlencenin yanı sıra bisiklet sporunda da kullanılır. BMX, Dağ bisikleti, şehir (hibrit) bisikleti, tandem (çift kişilik bisiklet), tur bisikleti, yol bisikleti gibi türleri vardır. Vitesli ve vitessiz türleri bulunmaktadır.

İki tekerlek üzerinde yaşanan bir tutku: Bisiklet… Günümüzde gerek spor amaçlı gerekse ulaşım amaçlı olarak en sık kullanılan araçlardan biri olan bisikletin tarihi, yüzyıllar öncesine dek uzanıyor. Bisikletin tek bir kişi tarafından icat edildiğini söylemek onun evrimsel sürecine haksızlık olur. Tarih boyunca rağbet gören çift tekerlekli araç, pek farklı çabanın sonucu olarak evrim geçirip günümüzdeki şeklini aldı.

Bundan tam 200 yıl önce Alman Baron Karl von Drais modern bisikletin prototipini oluşturan iki tekerlekli aracı icat etti. Bu icat bugün dünya çapında milyonlarca insanın yaşamında hayati bir rol oynuyor. Avrupa Bisiklet Sanayii Konfederasyonu’nun 2016 rakamlarına göre Avrupa kıtası çapında yılda 21 milyon bisiklet ve elektrikli bisiklet satılıyor. 13 milyonu AB ülkelerinde üretiliyor. Avrupa’da bisiklet endüstrisi doğrudan veya dolaylı olarak 70 binden fazla istihdam sağlıyor.

İlgili içerikler

Tarihteki ilk iki tekerlekli taşıt 1817’de Alman Karl von Drais tarafından icat edildi. Drais, icat ettiği “Drezin” adlı aracı daha hızlı hareket edebilmek için kullandı. Binici pedal öncesi dönemde ayağını yerden iterek ilerliyordu. Araç zaman içinde geliştirilerek bugünkü bisiklete evrildi. ‘Bisiklet’ kelimesi de 1860’larda Fransa’da ortaya çıktı.

Wright kardeşler ilk uçağı yapmadan önce Dayton Ohio’da küçük bir bisiklet tamirhanesi işletti. Bu, Orville ve Wilbur Wright’a sadece yerel iş dünyasında keyifli bir yaşam ve sağlam bir itibar sağlamadı: Aynı zamanda mekanik alanda çıkış yapabilmelerine olanak sağladı. 1903’te gökyüzüne ulaştıkları Wright Flyer’ı yapmak için kendi atölyelerini kurdular. Bisikletin icadı, 1903’te dünyanın en eski ve prestijli bisiklet yarışı olan Tour de France’ın ortaya çıkmasına vesile oldu. Rota her yıl değişse de zamana karşı yarış, Alplerden geçen dağ tırmanışı ve Paris’in ünlü bulvarı Champs Elysees’deki heyecan verici finaliyle turun formatı hep aynı kalıyor. Fred A. Birchmorte (1912-2012) ABD’li bir maceraperestti. 1935’te dünyayı bisikletiyle dolaşmış olmasıyla ünlü. Avrupa, Asya ve ABD’yi kapsayan yolculuğu 40 bin mili (65 bin kilometre) aştı. Birchmore bu sürenin “sadece” 25 bin milinde pedal çevirdi. Kara olmayan yerlerde tekne yolculuğu yaptı, yedi takım tekerlek eskitti.

Geo-Mat

Teknik ve sayısal alanlarda ilgi duyduğu konularla ilgili içerik üretip, ürettiklerini paylaşmayı seven blog yazarı...

İlgili içerikler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu