Telefon meşgulken arayanı görme mümkün mü?

Soru-CevapKategori: Genel SorularTelefon meşgulken arayanı görme mümkün mü?
vidin sordu 2 yıl önce

1 Cevap
SevilVeAy Staff cevapladı 2 yıl önce

Telefon Meşgulken Arayanı Görme

Evet. Telefonunuzla bir görüşme yaparken başka bir çağrı aldığınızda kimin aradığını görebilirsiniz.

Çağrı Bekletme Nedir?

Özellikle çok fazla telefon görüşmesi yapan kişiler için çağrı bekletme oldukça faydalı bir özelliktir. Çünkü bu özellik sayesinde sürekli meşgul olan telefonunuza yapılan aramanın kimden geldiğini görebilme şansınız olacaktır. Böylelikle hem sizi kimin aradığını öğrenebilmiş hem de arayan kişiyi geri çevirmemiş olursunuz. Bunun için yapmanız gereken işlem ise telefonunuzun çağrı bekletme özelliğini aktif hale getirmektir.

Çağrı bekletme özelliğini aktif hale getirdiğiniz takdirde siz telefonla konuşurken başka birisi tarafından arandığınızda o kişi “aradığınız kişi şu an başka biriyle görüşüyor, lütfen hattan ayrılmayınız” şeklinde bir sesli mesaj dinler. Aynı esnada size de başka birisi tarafından çağrı aldığınıza dair sinyal sesi ile bir bilgilendirme yapılır. Sinyal sesini duyduktan sonra dilerseniz konuşmakta olduğunuz kişiyi beklemeye alarak yeni arayan kişinin çağrısına cevap verebilirsiniz. Peki, telefonunuzun çağrı bekletme işlevini nasıl aktif hale getirebilirsiniz? Bunun için iki yöntem söz konusudur. Bu yöntemler; telefon ayarları üzerinden uygulamayı aktif hale getirmek ve ilgili kodları tuşlamak şeklindedir.

Telefon Ayarları ile Çağrı Bekletme İşlemi Nasıl Yapılır?

Android Cihazlarda Çağrı Bekletme Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Android çağrı bekletme

Android işletim sistemine sahip olan ve sisteminde bu özelliğe yer veren akıllı telefonlar için geçerli olan bu yöntem için yapmanız gereken işlemler sırasıyla şu şekildedir:

 • Telefonun Rehber uygulamasına gelerek ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Daha Fazla” seçeneğine tıklayın.
 • Ardından açılan menü içerisinden Ayarlar seçeneğini seçin.
 • Sonra arama ayarları sayfasında bulunan Diğer Ayarlar butonunu seçerek karşınıza çıkan sayfada “Arama Bekletme” seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.

iOS Cihazlarda Çağrı Bekletme Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

IOS çağrı bekletme

Aslında işlem olarak birbirine çok yakın olsalar da iOS ve Android cihazlar arasında çok ufak da olsa farklılıklar mevcut. iPhone telefonunuzda çağrı bekletme işlemi için karşılaşacağınız ekran şu şekildedir:

 • Cihazınızın “Ayarlar” menüsünü açın.
 • Bu bölümden “Telefon” butonuna tıklayın.
 • “Arama Bekletme” sayfasına geçiş yaparak özelliği aktif hale getirin.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık telefonunuz bir görüşme yaptığınız esnada sizi arayan numaralar hakkında bilgi verecek ve her daim ulaşılabilir olmanıza yardımcı olacaktır.

Kod Tuşlayarak Çağrı Bekletme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Telefonla konuşurken kimin aradığını görme konusunda uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise kod yazarak çağrı bekletmeyi aktif hale getirmektir. Oldukça basit olan bu yöntem ile bir görüşme esnasında hattınıza yapılan çağrıyı görebilir ve hatta bekletebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlem telefonunuzun arama ekranına *43# yazdıktan sonra arama butonuna dokunmaktır. Bu aramayı gerçekleştirdikten sonra telefonunuzun çağrı bekletme ayarını aktif hale getirmiş olursunuz.
 • Aynı şekilde; eğer telefonunuzun aktif hale getirdiğiniz çağrı bekletme ayarını kapatmak istiyorsanız bu sefer telefonunuzun arama ekranına #43# yazıp arama yapmanız gerekir.
 • Son olarak telefonunuzun çağrı bekletme ayarlarının aktif mi yoksa deaktif mi olduğunu kontrol etmek için ise *#43# arama tuşuna basmanız yeterlidir.

Kod yöntemi ya da telefonunuzun ayarları üzerinden aktif hale getirebileceğiniz çağrı bekletme özelliği için Türk Telekom, Vodafone ya da Turkcell operatörlerine ek bir ücret ödemezsiniz.

Telefon Kapalıyken de Kimin Aradığını Öğrenebilir miyiz?

Yalnızca telefonunuz meşgul durumdayken değil, kapalı durumdayken de hattınızı arayan numaralara da ulaşabilmeniz mümkündür. Ancak bunun için her operatör kendi abonelerine farklı uygulamalar sunar. Eğer;

 • Türk Telekom abonesiyseniz; ACIK yazarak 5555’e mesaj atarak Arayanı Bil Servisine abone olabilir ve telefonunuz kapalı iken sizi arayan numaralara ulaşabilirsiniz.
 • Vodafone abonesiyseniz; ARAYANKIM yazarak 8000’e mesaj atarak Arayan Kim servisine abone olarak telefonunuz ulaşılamaz olduğu durumlarda sizi arayan numaraya ulaşabilirsiniz.
 • Turkcell abonesiyseniz; KIM yazarak 2200’a mesaj gönderebilir ve Kim Aramış sevisi sayesinde sizi arayan numaralara ulaşabilirsiniz.

Cevabınız

13
+
3
=Başa dön tuşu