Tekerleğin geçmişten günümüze olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir)

Soru-CevapKategori: Genel SorularTekerleğin geçmişten günümüze olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir)
Ziyaretçi Staff sordu 3 yıl önce

1 Cevap
cozum-merkezi Staff cevapladı 3 yıl önce
Tekerlegin bulunuşunda, Amerikalı arkeolog Speiser, Gawra’da, M.Ö. 3.000–2.500 yıllara ait tekerlek kalıntılarına rastlamış; İngiliz meslektaşı Woolley ise Ur’da, M.Ö. 2.950 yıllarından kalma bir mezardan tekerlek çıkarmıştır. Ne gibi bir ihtiyacın bu icada yol açtığı kesin olarak bilinmemektedir.

Tekerleğin icadı çok önemlidir. Tekerlek neredeyse tüm çağların en önemli mekanik icadı sayılır. Tekerlek her türlü makinede, saatlerde, değirmenlerde ve otomobil, ren ve aklımıza gelebilecek daha binlerce araçta kullanımı mevcuttur.

Tekerleksiz hiç bir araba veya makine düşünülemez. Yeni taş devrinde, Milâttan senelerce evvel yaşayan bir adam tekerleği icad etmiştir. Tekerleğin icadı zamanımızdaki tüm keşiflerden önemlidir. Tekerleğin icadı yapılana kadar ağır yükler, kızaklarla veya odunlar üzerinde çekilmek suretiyle taşınmaya çalışıyorlardı. Bu müthiş fikir ilk önceleri yuvarlanan odunlar yerine, sabit bir mihverin ucuna dönecek bir şekilde iki yassı yuvarlak tahta, yani tekerleğin takılması düşüncesinden ibaretti. Günümüzde de kullanılan dört tekerlekli arabalar daha pratik olmakla birlikte dingil düzeneğine ihtiyaç gösterdiğinden, daha sonraları kullanılmaya başlandı.

Cevabınız

14
+
15
=Başa dön tuşu