Hans Christian Ørsted

Hans Christian Ørsted, elektrik akımlarının manyetik alan oluşturduğunu keşfeden Danimarkalı fizikçi ve kimyager. Immanuel Kant’ın düşüncelerinden etkilenmiştir. Elektromanyetizma olarak bilinen kavramı, elektrik ile manyetizma arasındaki ilişkiyi bulmasıyla ün kazanmıştır.

Doğum tarihi: 14 Ağustos 1777, Rudkøbing, Danimarka
Ölüm tarihi ve yeri: 9 Mart 1851, Kopenhag, Danimarka

Immanuel Kant`ın düşüncelerinden etkilenmiştir. Elektromanyetizma olarak bilinen kavramı, elektrik ile manyetizma arasındaki ilişkiyi bulmasıyla ün kazanmıştır.

1819`da, bir derste Volta piliyle deney yaparken elektrik devresinin açılma ve kapanması ile yakında bulunan pusulanın iğnesinin saptığını görerek araştırmasını bu yönde geliştirince, bir mıknatısın yanındaki telin içinden akım geçirildiğinde mıknatısın teli hareket ettirdiğini gözlemiş. Böylece elektrik ile magnetizma arasındaki ilişki kanıtlanmıştır. Bir telin içinden akım geçirildiğinde elektrik akımının telin çevresinde bir manyetik alan oluşturduğu anlaşıldı. Oersted`in yaptığı deneylerin sonuçlarının 1820 yılında yayınlanması, bilim dünyasında büyük yankılar yarattı.

İlgili içerikler

Ölümü ve Kalıtları

Hans Christian Ørsted 1851 yılında öldü ve Danimarka`daki “Assistence Cemetery”ye gömüldü. 1936 yılındaki Danimarka 100 kronları üzerinde í˜rsted in resmi bulunmaktadır. Bugün Kopenhag Üniversitesi`ndeki Kimya ve Matematiksel Bilimleri Bölümleri The H.C. í˜rsted Institute olarak anılmaktadır.

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu