Satrançta pat nedir?

Soru-CevapKategori: Genel SorularSatrançta pat nedir?
Ziyaretçi Staff sordu 3 yıl önce

1 Cevap
Nez cevapladı 2 yıl önce

Pat, satranç oyunu sırasında oyuncunun sırası geldiği zaman kurallara uygun bir şekilde hamle yapamadığı fakat karşı oyuncunun da şah çekemediği için oyunu kaybetmediği durumuna denmektedir. Böylesi şah çekilemeyen durumlarda kurallar dahilinde herhangi bir hamle gerçekleştirilmezse pat olunur.

Pat durumu birçok farklı çeşitlerde olabilmektedir. Mesela;

-Sıramız geldiğinde (siyah şah) sıkışmış bir durumda olduğunuz için hamle yapamadığınızı düşünün. Fakat karşı tarafta şah çekemediği için oyunu kaybetmiş olmuyorsunuz. Yani berabere kalıyorsunuz.

-Bir diğer durum olarak düşünürseniz, siyah şahınıza şah çekilmemiştir. Fakat tehdit durumundan dolayı şahınız hareket edemez. Bu da bir pat durumudur.

-Bir diğer pat durumu ile örneklendirilmesi gerekir ise diğer şah siyah şah altında değil fakat vezir siyah şahın gidebileceği yerleri tıkamaktadır. Bu sefer ise vezir pat durumu ilan etmiş oldu. Bu sebep ile sonuç yine berabere olmuş oldu.

Kaç Hamlede Pat Olunur?

50 hamle kuralı ile oyun berabere bitirilebilir. Bir satranç oyununda art arda gelen 50 hamle boyunca bir piyonun oynamadığı ya da herhangi bir taşın alınmadığı durumlarda oyun berabere bitmektedir.

Cevabınız

19
+
7
=Başa dön tuşu