Mustafa Kemal I. Dünya savaşında hangi cephede savaşmamıştır?

Soru-CevapKategori: Eğitim-ÖğretimMustafa Kemal I. Dünya savaşında hangi cephede savaşmamıştır?
Ziyaretçi Staff sordu 3 yıl önce

1 Cevap
CeydA cevapladı 2 yıl önce

Mustafa Kemal’in I. Dünya Savaşında savaştığı cepheler

  1. Çanakkale Cephesi
  2. Kafkas Cephesi
  3. Suriye-Filistin Cephesi

1) Çanakkale Cephesi

Çanakkale’de 3.Kolordu komutanı Mehmet Esat Paşa’nın emrinde savaşan Mustafa Kemal, Arıburnu’na çıkan Anzac (Avustralya ve Yeni Zelanda askerleri) birliklerinin yarımada içine ilerlemesini Conkbayırı’nda durdurdu.

Conkbayırı Taarruzu’na 19. Tümenin başında katılan Mustafa Kemal, elde ettiği başarılar nedeniyle 1 Haziran 1915’te albay rütbesine yükseltildi. Anafartalar komutanı olarak Kireçtepe’de verdiği mücadele ile Anafartalar zaferlerini kazandı.

Mustafa Kemal Çanakkale Cephesinde Arıburnu, Conkbayırı ve Anafartalar mevkilerinde aktif olarak savaşmış ve büyük başarı elde etmiştir. l. Dünya Savaşı cepheleri içinde tek zafer kazandığımız cephedir.

2) Kafkas Cephesi

Bu cephede Enver Paşa yönetiminde Ruslarla savaşılmıştır. Almanya’nın kışkırtmaları sonucunda açılmış tek Taaruz cephesidir. Ruslar 1916 da karşı saldırıya geçerek Erzurum, Bitlis, Muş, Erzincan, Trabzon ve Van’ı alarak işgal ettiler. Doğu Anadolu’nun işgali ile Mustafa Kemal Kolordu Komutanı olarak Diyarbakır-Muş-Bitlis cephelerine geldi. 1 Nisan 1916’da Tuğgeneralliğe yükseltildi. Bitlis ve Muş topraklarında şiddetli çatışmaların ardından işgalden kurtardı.

3) Suriye-Filistin Cephesi

Bu cephede İngilizlere karşı savaşılmıştır. 6. ve 7. Ordular bir araya gelerek yıldırım ordularını oluşturmuştur. Yıldırım Orduları komutanı olarak General Limon von Sanders getirilmiştir. Yıldırım ordularının bünyesindeki 7. Ordunun komutanı Mustafa Kemal Atatürk idi. İngilizler Suriye içlerine doğru ilerledi ve Şam’ın düştü. Mustafa Kemal bu ilerleyişi Halep ‘te orduyu geri çekerek savunma hattı oluşturdu ve İngilizlerin ilerleyişini durdurmayı başardı. Bu başarıdan sonra Mustafa Kemal Yıldırım ordularının komutanlığına getirildi.

Cevabınız

9
+
1
=Başa dön tuşu