Kümes hayvanları hangileridir?

Soru-CevapKategori: Eğitim-ÖğretimKümes hayvanları hangileridir?
Bal Staff sordu 3 yıl önce

1 Cevap
Mihale cevapladı 2 yıl önce

Kümes Hayvanları Nelerdir?

1) Tavuk

Kümes hayvanları denilince akla ilk gelen hayvanlardan olan tavuk sülüngiller familyasına mensup olan bir kuş türüdür. Tavuk dünyada ki evcilleştirebilen kuş türlerinden bir tanesidir. Genelde hem kümeste hem de çiftliklerde yetiştirilirler. Tavuk insanların en çok yetiştirdiği hayvanların da başında yer almaktadır. Tavukların dünya genelinde ki nüfusu ise 24 milyardır. Dünyada ki en büyük canlı familyalarından bir tanesini oluştururlar.

2) Horoz

Kümes hayvanlarından olan horoz da tavuğun erkek haline denilmektedir. Horozlar özellikle kümeste ötüşleri ile bilinmektedir. Türkiye’de en fazla Denizli bölgesinde horoz yetiştiriciliği yaygındır. Horozların kendilerine has bir ötüş şekilleri de vardır. Kümes dışında çiftliklerde de yine horoz yetiştiriciliği yaygındır.

3) Hindi

Tavuksular takımından olan hindi de sülüngiller ailesine mensup bir kuş türüdür. Hindilerin dünyanın dört bir yanına dağılmış olan canlı popülasyonu bulunmaktadır. Günümüzde hindi eti en çok yetiştirilen et türlerinden biridir. Bundan dolayı kümeste de sıklıkla hindi yetiştirilir. Hindinin iki tane türü vardır. Bazı hindi türlerinin boyları 1 metreye kadar uzayabilmektedir.

4) Kaz

İri ve beyaz olan bir kuş türüdür. Kazın aynı zamanda boz tüyleri bulunmaktadır. Kümes hayvanlarından sadece bir tanesi olan kaz Orta Asya başta olmak üzere pek çok coğrafyada yetiştiriciliği yaygındır.

Kümeste Yaşayabilen Canlılar

1) Boz Kaz

Kaz türlerinden bir tanesidir. Yabani kaz hayvanlarından olan boz kaz 90 santimetre boyuna ulaşabilmektedir. Diğer kaz türüne göre evcil değildir. Ördekgillerden olan boz kaz daha çok Amerika kıtasında yetişmektedir.

2) Ördek

Kümeste yetiştiriciliği en yaygın olan hayvanlardan birisi de ördektir. Ördek ayaklı su kuşlarına genel olarak verilen addır. Pek çok ördek türü vardır. Dünya’da ılıman iklime sahip olan sulak bölgelerde yaşayan canlılardandır.

3) Güvercin

Güvercingiller ailesinden olan güvercin kümeste en çok yetiştirilen hayvanlardan bir tanesidir. Ülkemizde güvercin yetiştiriciliği ise yaygındır. Pek çok güvercin türü vardır. Taklacı ve makaracı olarak bilinirler. Ülkemizde en yaygın olan güvercin türlerinden birisi de Trakya güvercinidir.

Cevabınız

2
+
18
=Başa dön tuşu