Dişlerde sigara lekesi nasıl çıkar?

Soru-CevapKategori: Sağlık ve GüzellikDişlerde sigara lekesi nasıl çıkar?
Ziyaretçi Staff sordu 3 yıl önce

2 Cevap
SevilVeAy Staff cevapladı 3 yıl önce

Dişlerdeki sigara ve nikotin lekeleri ciddi bir görünüm rahatsızlığı ve ağız hastalığıdır. Sigara kullanan kişiler hem ağız kokusu hem de diş lekesinden kurtulmak için daha çok özen göstermek zorundadır.

Daha fazla dişlerini fırçalamalı ve daha fazla gargara yapmalıdırlar. Yapılmadığı taktirde dişler üzerinde istenmeyen lekeler oluşacaktır. Bu lekeleri temizleyebilmek için sigara içenler için özel üretilen diş macunları vardır. Bu macunların özelliği aşındırıcı özellikleri daha fazla olmasıdır. Bunlar pasta cila yapar gibi dişleri temizlerler. Bu macunlar sürekli kullanıldığı takdirde diş üzerindeki mine tabakasını çizecek ve mine tabakasını aşındıracaktır. Bunun sonucunda çok daha hassas dişler oluşacaktır. Bu tip ürünleri sürekli kullanılması doğru değildir. Sigara içenler normal diş macunu kullanmalılar sadece arada sırada özel sigara macunlarından kullanmalıdırlar.

UYGUN DİŞ FIRÇASI KULLANIN

Sigara kullanan ya da dişlerinin yapısı gereği üzerinde bazı lekeler oluşan kişilerin, diş üzerindeki lekeleri sert fırça ile çıkarmak isterler “Bu durum oldukça sert olan diş minesine belki zarar vermez, ancak diş etlerinde çekilmeye neden olarak, diş eti altında bulunan daha yumuşak sement tabakasını çürütür. Bu nedenle nikotin ve benzeri lekeleri çıkarmak için kullanılan sert fırçalar diş çürüklerine neden olabilir.”

DOĞRU FIRÇALAMAK ÖNEMLİ

Dişlerinin kişilere göre farklı dirençler göstermesi nedeniyle herkesin süt beyaz renginde dişlere sahip olmasının mümkün değildir  “Diş çürükleri genellikle ulaşılması zor olan, dil çevresindeki alt azı dişlerde görülür. Diş aralarında kalan yemek artıkları 37 derecedeki ağız ısısında parçalanıp bazı gazlar ve kimyasal maddeler oluşturur. Bu da çürümelere yol açar. Yapılması gereken şey, mekanik olarak diş aralarında kalan yemek artıklarını günde 3 kez fırçalanarak temizlemektir. Yoksa dişlerin daha güzel görünmesi için sadece ön yüzeylerini gelişi güzel fırçalamak diş çürümelerini önlemediği gibi, ciddi diş eti rahatsızlıklarına, dolayısıyla da daha fazla çürüğe neden olur.”

 

yeniHly cevapladı 11 ay önce

Dişlerde sigara lekesi çıkarmak için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır:

  • Diş fırçalama: Dişlerinizi günde iki kez, en az iki dakika boyunca fırçalayın. Diş fırçanızın yumuşak kıllı olmasına ve diş fırçalama tekniğinizi doğru kullanmaya dikkat edin.
  • Diş macunu: Diş macununu leke çıkarma özelliği olan bir diş macunu seçin.
  • Diş ipi: Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, diş ipini kullanın. Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı alanlarda bulunan bakterileri ve yemek artıklarını temizlemeye yardımcı olur.
  • Ağız gargarası: Ağız gargarası, ağzınızın temizliğini ve sağlığını korumaya yardımcı olur. Ağız gargarasını, diş fırçalamadan ve diş ipi kullanmadan sonra kullanın.
  • Sigara içmeyi bırakmak: Sigara içmek, dişlerinizin sararmasına ve lekelenmesine neden olur. Sigara içmeyi bırakmak, dişlerinizin daha beyaz ve sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır.

Bu yöntemlerin yanı sıra, diş hekiminize giderek profesyonel bir diş beyazlatma tedavisi de yaptırabilirsiniz. Diş beyazlatma tedavisi, dişlerinizin daha beyaz ve parlak görünmesini sağlar.

Cevabınız

7
+
3
=Başa dön tuşu