Cable wakeboard sporu ?

Soru-CevapKategori: Genel SorularCable wakeboard sporu ?
Ziyaretçi Staff sordu 2 sene önce

1 Cevap
cozum-merkezi Staff cevapladı 2 sene önce
1) Kablolu sistemin doğuşu 1950’lere dayanır: Münihli bir mühendis olan Bay Bruno Rixen hayatında ilk kez su kayağını denemiş ve bu spordan çok hoşlanmıştır. Ancak su kayağı yapmak için tekne kullanmak istememiş ve dolayısıyla telesiyej gibi hareket edecek bir sisteme ihtiyaç olduğunu tespit etmiştir.

Rixen böylece, su kayakçılarının suyun üzerinde bir kablo sistemi tarafından çekildikleri bir su kayağı mekanizması yapmıştır.

İlk kablolu su kayağı 1962 yılında işletime açılmıştır ve o zamandan bu yana hemen hemen her kıtada kullanılmaktadır. Almanya’da, Sesitec, Alta veya Rixen tarafından kurulmuş 50’den fazla (dünyada toplam 180) kablolu su kayağı tesisi mevcuttur.

2) Gelişmeler ve Wakeboarding fikrinin ilk ortaya çıkışı

Wakeboarding, su kayağı ve sörften esinlenilerek ilk kez Kaliforniya’da ortaya çıkmış ve klasik su kayağı dünyasını 90’larda Snowboarding’in kar kayağı dünyasını değiştirdiği hızla değiştirmiştir. Fikir son derece basittir: Tahta üzerinde kayarken bir tekne tarafından çekilmek.

Wakeboarding’de, su kayağının tersine havaya kalkılır. Wakeboarding’in kısa ve esnek tahtası daha önce görülmemiş seviyedeki radikal atlayışları olanaklı kılar. Bu atlayışların ifade gücü, yaratıcılığı, agresifliği ve yüksekliği son derece belirleyicidir.

3) Cable Wakeboarding giderek yaygınlaştıkça, dünya çapında bu sporu yapanlar da yavaş yavaş kablolu su kayağı tesislerinde de artış göze çarpmaya başlamışlardır. Bu sporcular nefes kesen gösterilerini, uçuşlarını ve ustalıklarını sergiledikçe, hemen her ülkede bu spora yönelik turnuvalar ve benzeri yarışma organizasyonları düzenlenmeye başlanmıştır.

Önceleri Cable Wakeboarding Wakeboard Boat’un küçük kardeşi gibi algılanırken, artık bu mazide kalmış ve Cable Wakeboarding aktif bir spor ve pazarlama organizasyonuna ve nihayet federasyonel bir yapıya sahip olmuştur.

Üstelik, 180 kablolu su kayağı tesisi 1000 teknenin kapasitesine sahiptir.

Başa dön tuşu