Kuvars Saatler

1920’lerde kuvars kristalli saatin bulunması, zaman ölçümünde yeni bir çığır başlatmıştır. Enerjisini bir yıl ya da daha uzun ömürlü pilden sağlayan bu saatlerin kurulmasına gerek yoktur.

Kuvars saatler, kuvars kristallerinin piezoelektrik özelliğine dayalıdır. Eğer, yapısal simetri merkezi bulunmayan bir kristale elektrik uygularsanız biçimini değiştirir; ve eğer onu sıkıştırır ya da bükerseniz elektrik üretir. Uygun bir elektronik devreye bağlandığında kristal titreşir ve sabit bir frekansta elektronik saati çalıştırabilecek elektrik sinyali üretir.

Kuvars kristalinin titreşimleriyle 24 saatlik bir gün milyonda bir saniyelik aksamayla belirlenebiliyordu. Ancak, kuvars kristali elektrik akımının etkisiyle bir süre sonra mekanik özelliklerini değiştirdiği için başlangıçta çok hassas olan saatler birkaç ay sonra geri kalmaya başlarlar. Kuvars saatler hassasiyetleri ve fiyatları ile piyasaya hakim olsalar da, daha hassas ve bu hassaslığı uzun süre koruyabilecek saatlere duyulan ihtiyaç arayışları devam ettirmiştir.

Kuvars saatler, elektronik saatler için kullanılan bir saattir. Kuvars kristalleri, elektrik akımı uygulandığında titreşirler ve bu titreşimler saatlerin çalışmasını sağlar. Bu, mekanik saatlerdeki biçimde herhangi bir enerji kaybına neden olmaz ve saatlerin daha doğru olmasını sağlar.

İlgili içerikler

Kuvars saatlerin ilk olarak 1960’larda piyasaya sürüldüğü zaman, mekanik saatlerin yerini almaya başlamıştır. Günümüzde, çoğu saat kuvars saat kaynağı kullanır ve mekanik saatler oldukça nadir hale gelmiştir. Kuvars saatler, ev kullanımındaki saatlerden tutun da, cep telefonlarına ve uydu navigasyon sistemlerine kadar birçok cihazda kullanılmaktadır.

Kuvars saatlerin bir diğer avantajı, kolayca sıfırlamanıza ve ayarlamanıza olanak tanımasıdır. Bu, mekanik saatlerde yapılamaz ve saatlerin çalışmasını düzeltmek için mekanik bileşenlerin değiştirilmesi gerekir. Kuvars saatler, kalibrasyon yapılması gerektiğinde, genellikle sadece birkaç tuşa basarak yapılabilir.

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

6 Yorum

  1. çok tşk önemli olan sadece kuvarstı onuda buldum diğer siteler dahada berbat bence yüksek alırsam tavsiye edebilirimm 🙂

  2. Teşekkür Ederim Bunların Hepsini Bir Kağıda Yazdım Güzelce Ezberledim Şimdide Tekrarlıyom İnş. İyi Olurum Bu “+” Almam İçin Son Fırsat O Yüzden Çok Teşekkür Ederim

  3. ç0q tşşkkr edrm bide sizden bişi isticem depremden önce ve sonra yapılacak önlemler pleasee

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu