Excel – Çoklu Kritere Göre Sütundaki Verileri Toplama

Aynı sütunda yer alan ürün türlerinin miktarını ayrı ayrı toplamak için bir örnek yapmıştık. Uygulama örneğini alttaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://e-cozum.net/excel-calismalari-ipuclari/sutunda-farkli-turdeki-verileri-toplama

Şimdi ise birden fazla kriterin yer aldığı ve bu kriterlerin iki sütunda belirtildiği bir tabloda bu kriterleri kullanarak toplama işlemi gerçekleştirmeyi öğreniyoruz. Bu uygulama bir üyemizin isteği üzerine hazırlandı, örneğe göre ihtiyacınız doğrultusunda iki veya daha fazla kriter ekleyerek, kriterlere uyanların toplamını bulabilirsiniz.

Yandaki örnek görüntüyü inceleyelim…Excel veri toplama

Buna göre kız ve erkek grubundaki bireylerin gözlüklü olup olmadıklarına göre yaşlarının toplamını bulmak istiyoruz. Bulunacak kriterler.

İlgili içerikler
  • Kız ve gözlüklü olanların yaşları toplamı. (Sonuç: 58)
  • Kız ve gözlüksüz olanların yaşları toplamı. (Sonuç: 29)
  • Erkek ve gözlüklü olanların yaşları toplamı. (Sonuç: 99)
  • Erkek ve gözlüksüz olanların yaşları toplamı. (Sonuç: 44)

Buna göre yukarıda belirtilen kriterlere göre sırasıyla uygulamamız gereken formüller alttaki şekilde olmalıdır. (Formüller örnek tablodaki hücrelere göre verilmiştir)

=TOPLA.ÇARPIM((A2:A10="Kız")*(B2:B10="Gözlüklü")*(C2:C10))
=TOPLA.ÇARPIM((A2:A10="Kız")*(B2:B10="Gözlüksüz")*(C2:C10))
=TOPLA.ÇARPIM((A2:A10="Erkek")*(B2:B10="Gözlüklü")*(C2:C10))
=TOPLA.ÇARPIM((A2:A10="Erkek")*(B2:B10="Gözlüksüz")*(C2:C10))

Dosya Zip Şifresi: www.cerezforum.com

Tür   zip
Boyut 2,5 KiB
İndirme 431 kez
Yükleme linki Çoklu Kriter Toplama

TiTaNiC

İnternet ortamında hobi amaçlı yayınladığı içeriklerle kullanıcılara doğru bilgilere ulaştırmayı ve eğlendirmeyi hedeflemektedir...

İlgili içerikler

5 Yorum

  1. öncelikle teşekkürler 10 kayıt için formül çalışıyor fakat. 30.000veri için formul çalışmıyor baska alternatif varmı bunun? çok lazım

  2. hocam emeğine sağlık.Benimde buna benzer bir formüle ihtiyacım var. 2. sütunlara farklı farlı tarihler koyduğumuzda (ör:01.01.2012 gibi ) toplam işlemi yapabilirmiyiz. yani kızlardan B sütunundaki 01.01.2012 tarihinden büyük olanların c sütunundaki değerlerini topla gibi. ben aynı formülde denedim olmadı sonucu sıfır buluyor.

  3. merhaba, ben exell de bir tablo yaptım ürünler ve aylara göre dağılımlarını hesaplamak için yatay ve dikey olarak 10 satır ve 10 sütun düşünün. en sağ alt köşede tüm adetlerin toplamının olduğu yerde de 1000 adet çıktı diyelim. benim ihtiyacım olan formül kurulunca 1000 rakamını değiştirdiğim takdirde, diğer satır ve sütunlara otomatik hesaplayarak kendisi dağıtıyor. bu formüle benim ihtiyacım var, yardımcı olabilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu