Evinizde Bakteri ve Mikrop Yuvasına Dikkat!

Evlerimizde bazı bölümlerin bakteri ve mikrop yuvası olabileceği hiç aklınıza gelir miydi? Çok temiz ve hijyenik sandığımız bölümlerin veya evimizde beslediğimiz evcil hayvanların bakteri ve mikrop taşıma konusunda oldukça uzman olduğunuzu söyleyebiliriz.

Uzmanlar bakterilerin doğru sıcaklık ve ortam bulduklarında her 20 dakikada bir bölünebildiklerini belirtiyorlar. Ancak tüm bakterilerin zararlı olduğu söylenemez. Örneğin insan vücudunda yararlı bakteriler bulunmaktadır.

Bizlere düşen iste mümkün olduğunca bakteri ve mikroplu alanlardan uzak durmak, evimizden uzaklaştırmak olmalı. Gelelim evimizde en çok hangi bölgelerin tehlikeli olduğuna.

Mutfak

Mutfak

Mutfağımızda kullandığımız bir çok ürün bakteri ve mikrop taşımaya uygundur. Bunlar;

 • Bulaşık süngerleri,
 • Kesme tahtaları,
 • Lavabo kenarlarındaki silikon alanlar, tezgah,
 • Buzdolabının elimizin, pişmemiş ve yıkanmamış yiyecekleri ile temas eden kapak bölümleri,
 • Sık kullandığınız mutfak havluları.

Düğmeler, tutamaklar ve anahtarlar

Çekmece düğmeleri

Elektrik anahtarları, çekmecelerin tutamakları, mikroplar için bariz yerlerden birkaçıdır.

 • Çekmece tutamakları,
 • Elektriklerin açma/kapama düğmeleri,
 • Kıyafetlerimizde sık kullandığımız düğmeler,
 • Buzdolabı kapak kolu,
 • Mikrodalga fırınların kolları.

Makyaj çantası

Makyaj çantası

Makyaj çanları sanıldığı kadar mikroplardan arındırılmış veya temiz değildir. Özellikle makyaj çantanızı farklı ortamlarda açıp kullanıyorsanız temizliğine çok dikkat etmeniz gerekir. Makyaj ürünlerinin özellikle yüz / göz çevresine yakın kullanıldığını düşündüğümüzde bakteri ve mikrop barındırmadığından emin olmanız önemlidir.

Makyaj fırçalarını temiz tutmak için haftada bir kez normal sabun ve su ile yıkayabilir veya fırçaların üzerine alkol spreyi de kullanabilirsiniz.

Banyo

Banyo

Banyomuzu temizlik amaçlı kullandığımız için bakteri ve mikrop bakımından sorun oluşturmayacağını düşünürüz. Ancak durum hiçte sandığınız gibi değil. Duş sırasında oluşan sıcak ve nemli ortam bakterilerin üremesi için harika bir ortamdır. Bu nedenle banyolardaki bazı bölümlerin sık sık temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi önemlidir.

Eski bir diş fırçası yardımıyla köşe alanları temizlemek bakterilerin önemli ölçüde giderilmesini sağlar. Bakteri ve mikropların fazlaca olma ihtimali olan bölümler;

 • Diş fırçaları ve kutuları,
 • Musluklar,
 • Küvet,
 • Klozetin tabanla temasının olduğu alanlar,
 • Duş musluğu.

Çamaşır

Çamaşırlar

Süre kısa bile olsa ıslak şekilde çamaşır makinelerinde bekletilen çamaşırlar bakteri üremesi için yeterlidir. Bu nedenle yıkadığınız kıyafetleri çamaşır makinesinde bekletmek yerine hemen kurutucu makineye atın veya kurutma ortamına alın. Eğer çamaşır makinesinde paspaslar, ayakkabı vs yıkıyorsanız tamburu belirli dönemlerde detaylı şekilde temizlemeniz önemlidir.

Ayrıca çamaşır makinesinin kapak kısmındaki conta bölümü bakteri ve mikrop tutmaya elverişlidir. Buraların da dönemler halinde dikkatlice temizlenmesi gerekir.

Oturma odası

Oturma odası

Oturma odasında bulunan uzaktan kumandalar, bilgisayar klavyeleri ve fareleri, telefonlar, tabletler aile üyelerinin ortak kullandığı eşyalardır ve bakterilerin üremesi için uygun ortamlar oluşturur. Bunun yanında odanızdaki halı kendi ağırlığından çok daha fazla toz tutabilir. Bunun yanında odada bulunan ve çok kullanılan sehpa yüzeyleri de bakteri ve mikroplar için zemin oluşturabilir.

Sıkça kullanılan ve dokunulan eşyaların temizliğine çok dikkat etmeli belirli periyotlarda temizliğini gerçekleştirmelisiniz.

Evcil hayvanlar

Evcil hayvanlar

Evcil hayvanlar özellikle dışarı çıktığında eve bakteri ve mikrop taşıyabilirler. Yapılan bir araştırmaya göre evcil hayvanlar en çok mikrop taşıyanlar içinde yer almaktadır.  Evcil hayvanlarınız için bulundurduğunuz oyuncaklar da mikroplar için güzel ortamlardır. Evcil hayvanlarınızı içeri almadan önce patilerini yıkayarak veya silerek pislik getirmelerini önleyebilirsiniz.

Kişisel eşyalar

Kişisel eşyalar

Günlük yaşamda kullandığınız kıyafetleriniz, ayakkabılarınız, çantanız, cüzdanınız, anahtarlıklarınız ve hatta kulaklığınız yoluyla bile evinize bakteri ve mikropları getirebilirsiniz. Dışarıdan geldiğinizde bunları dezenfekte edici bir madde ile silmeniz sağlığınız açısından önemlidir.

Sonuç

Özellikle biz ev hanımları için hijyen ve temizlik son derece önemli ve günün önemli bir zaman dilimini alıyor. Ancak yukarıda anlatılan durumların daha az yaşanması için ev halkının bu konularda bilinçlendirilmesi yükümüzü azaltacaktır. Bakteri ve mikroplardan korunma yöntemlerini alışkanlık haline getirerek hayat konforumuzu arttırmak elimizde.

Sağlıklı günler dileriz.

NestlinG

Üniversite yıllarından başlayan bir blog yazarlığı yanında beğendiği içeriklere kendi görüşlerini de katıp insanların beğenisine sunmayı seven bir yapıya sahip... falan filan... :=)

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu