Bayrak

Merkez Ulu Cami imamı hutbeye başlamadan önce ceketinin içerisinden bir bez Türk Bayrağı çıkarttı. Caminin içerisinde daha önce o bayrağa hakaret eden insanlarda vardı.
Bayrağı tutarak havaya kaldırdı.
“Değerli cemaat, bu bayrak bir bez parçasıdır. Bütün bayraklarda öyledir. Bayrağa şeklini ve rengini veren olgu herhangi bir bez parcasını bayraklaştırır. Bizim bayrağımızda budur. Allah yolunda şehit düşenlerin kanları bayrağımızın rengini oluşturmuştur. Bu bayrağı çiğnemek, Diyarbakır’ı, Urfa’yı, Gaziantep’i düşman işgalinden kurtarırken canını veren şehid dedelerimizi çiğnemek demektir. Çünkü bayrağımızın rengi onların kanını temsil eder.

 

Bu saydığım illeri büyük bir çoğunlukla kürt kökenli insanlarımız savunmuş ve bu uğurda canını vermiştir. Hakkari’de dalgalanan bayrak Hakkari’li şehitlerimizi, Diyarbakır’da dalgalanan bayrak Diyarbakır’lı şehitlerimizi, güneydoğuda dalgalanan bayrak güneydoğulu şehitlerimizi temsil eder. Onların çoğu kürt kökenlidir. Saygı bez parçasına değil üzerinde taşıdığı anlamadır.”

….

“Ben Kürt değilim. Bu bayrak benim bayrağım ama ben Türk de değilim. Kökenim itibariyle lazım, Ofluyum. Bu bayrağın anlamı en güzel bir biçimde İstiklâl Marşımızda anlatılmıştır. Ancak onu yazan merhum Mehmet Akif de Türk değil bir Arnavut’tur.

Bayrağımızdaki Hilal İslam’ı simgeler. Hilal bugün bizi burada toplayan değerin simgesidir. Yıldız ise bizi simgeliyor. Bu bayrağın gölgesinin düştüğü yerde yşsayanların hepsini simgeliyor. Laz olarak beni Kürt olarak seni, Abnaz’ı, Çerkez’i, Arnavut’u, Arap’ı yani yıldız bizi TÜRKİYELİ yapıyor.

….
Bayrak bizi biz yapan değerleri simgeliyor. Biz varsak düşmandan hiçbir korkumuz yok. Bayrağımızın kırmızı rengini bir tarafa, hilalini bir tarafa yıldızını bir tarafa atarsak hiçbiri kendi halinde birşey ifade etmez. Biz bu bez parçasının üzerinde olduğu gibi bir araya gelirsek bayrak olur dalgalanırız.”

Kaynak:Yücel Kaya-Domino Teorisi

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu