Yaşlanmayı hızlandıran yiyecekler

Hemen hepimiz yaşantımızın her evresinde sağlıklı bir cilt ve dinç bir vücut isteriz. Hatta bu durum öyle bir hal alırki cildimizin yaşlanmasını geciktirmek, saklamak için çeşitli kremler ve losyonlar kullanırız.

Hangi yiyeceklerin bizi daha hızlı yaşlandırdığını biliyor musunuz?

Bazı yiyecekler ve gıdalar yaşlanma sürecimizi önemli ölçüde arttırıyor. Özellikle fırın ürünleri ve atıştırmalıklar, gazlı içecekler, çeşitli tatlılar, şekerli mısır gevreği, yarı mamul ürünler ve yapısı geri kazandırılmış et ürünleri ultra (yüksek seviyede) işlenmiş gıda sayılıyor. Bu tür gıdalar büyük miktarda koruyucu ve boya, şeker, yağ ve tuz içeriyor, ancak vitamin ve lif bakımından fakir.

Bu gıdalar yaşam süremizi kısaltırken bu durumdan ilk nasibini alan cildimiz oluyor. Siz siz olun beslenme sırasında bu tür yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

Gelelim hızlı yaşlanmaya neden olan gıdalara…

 Şeker

Şeker - Yaşlandıran yiyecekler

Şeker, cildimizin kollajen seviyelerine karıştığında cildin kırışık görünmesine neden olan bir numaralı suçludur. Şekersiz olma zamanı!

Kafein

Kafein - Yaşlandıran yiyecekler

Günde 2-3 bardaktan fazla kahve içiyorsanız cildinize ciddi derecede zarar veriyorsunuz demektir. Kafein cildi büyük ölçüde kurutur. Kahvenin cildiniz üzerindeki etkisini gidermek için kahve tüketimini olabildiğince azaltmayı ve kahve üzerine bir bardak su içmeyi unutmayın.

Trans Yağ

Trans yağı - Yaşlandıran yiyecekler

Hızlı hazırlanan yiyeceklerde bulunan trans yağlar ve uzun raf ömrüne sahip atıştırmalıklar, cildiniz için çok tehlikelidir. Çünkü cilt hücrelerimizi doğrudan etkiler ve cilt sorunlarına yol açarak vücudumuzda iltihaplanmaya neden olur.

Margarin

Margarin - Yaşlandıran yiyecekler

Margarin, sağlığını önemseyen herkes için büyük bir tehdittir. İçinde var olan doymuş yağ asitleri cildinizdeki hücrelerin hızla ölmesine neden olur.

Patates Kızartması

Patates kızartması - Yaşlandıran yiyecekler

Büyük küçük herkesin sevdiği patates kızartması çok lezzetli olsa da cildimize inanılmaz derecede zarar veriyor. İçindeki tüm bileşenler yaşlanmaya neden oluyor. Tuzlu olmasının yanı sıra, yağda kızartılıyor olması da zararını katlıyor.

Bu Yiyecekler Cildinizin Yaşlanmasını Hızlandırıyor

Alkol

Alkol - Yaşlandıran yiyecekler

Sizi kahveden daha fazla zarar veren bir şey varsa o da alkoldür. Alkol vücut sağlığı için çok önemli olan ve yaşlanma süreciyle mücadele eden minerallere zarar verir.

İşlenmiş etler

İşlenmiş etler - Yaşlandıran yiyecekler

Jambon, salam ve sosis gibi işlenmiş etler, ciltte iltihaplanmaya neden olan maddelerle doludur. Ayrıca sadece vücut için değil, DNA üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Sadece tavuk ya da hindi gibi yağsız etleri tercih etmelisiniz.


Duruma bir de iyi yönden bakalım ve cildimizi için hangi yiyeceklerin faydalı olduğunu da belirtelim.

Cildinizin taze ve genç görünmesi için en iyi besin listesi:

Nar: Vitamin ve antioksidan açısından cildinizin güneşin zararlı ışınlarından korumak için savaşırlar.
Sızma zeytinyağı: Omega 3 ve cilde iyi gelen yağ asitleri içerir.
Yaban mersini: Antioksidanlar açısından zengin olan yaban mersini, kan damarlarının elastik kalmasına ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur.
Yeşil çay: Cildinizi UV ışınlarından korur.
Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak ve lahana gibi sebzeler yaşlanmanıza karşı savaşır.
Yağlı balıklar: Somon, ton, sardalya ve uskumru balıkları cildiniz için mükemmel bir omega 3 kaynağıdır.
Su: Su yaşlanma süreciyle mücadele eden en iyi besinler listesindedir. Organlarınızın ve eklemlerinizin iyi çalışmasını sağlar ve aynı zamanda metabolik sürecinizi destekler, bu da cildinizin daha nemli ve canlı görünmesini sağlar.

NestlinG

Üniversite yıllarından başlayan bir blog yazarlığı yanında beğendiği içeriklere kendi görüşlerini de katıp insanların beğenisine sunmayı seven bir yapıya sahip... falan filan... :=)

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu