Yandex hızla büyüyor…

Bildiğini gibi Google arama motoruna rakip olan Rus arama motoru Yandex tüm dünya üzerinde kendinden emin bir şekilde hızla gelişiyor. Gayet güzel bir kullanışı olması ile birlikte aranılan konular çabuk bulunuyor. Kendi çapımda yaptığım bir araştırmaya göre “Çorlu” kelimesini Google arama motorunda ve Yandex arama motorunda arattırdım. Google 25 saniyede 7.490.000 sonuç bulurken Yandex 15 saniyenin altında 10.647.000 sonuç buldu. Google’nın pabucunu dama atmak istemem. Çünkü tabiri yerinde onun da az ekmeğini yemedik. Yandex ortaya sunulmadan önce tüm araştırmalarımızı, ödevlerimizi falan Google amcada yaptık.

Peki, Yandex te aramalardan başka neler yaparız.

Afiş: Afiş servisi ile sinema seanslarını, film bilgilerini, vizyona girecek olan filmleri öğrenebilirsiniz.

Çeviri: Çeviri servisi adından da anlaşıldığı gibi Türkçe-İngilizce, Türkçe-Rusça, Rusça-Türkçe ve İngilizce-Türkçe sözlük servisidir.

Haberler: Bu servis ise güncel haberleri ve son dakika haberleri görüntülemeye yarar.

Hava durumu, oyun, saat ve trafik: Bu servisler sayesinde hava durumunu, trafik durumunu, şehirler arasındaki saat farkını öğrenip canınız sıkıldığında ise oyun oynamanız içindir.

Üniversite: Üniversiteler hakkında bilgi sahibi olmanıza yarayan servistir. Hemen hemen tüm üniversite / fakülteler çıkıyor.

Twitter: Bu servis ise tüm twitleri ve güncel twitleri görmenize yarar. Ne istersen arama çubuğuna bas ve karşına twitler gelsin.

Disk: En çok kullanılan servis ise budur fikrimce. Çünkü dosyalarınızı internet üzerinde barındırmanıza yarayan servistir ve 10 GB hafızası vardır.

Ayrıca webmasterlar için de oldukça kullanışlı uygulama servisleri vardır.

Kurumsal mail: sizinsesiniz@sizinsesinizfirmasi.gov şeklinde alınan bir mail servisidir. Hatta bu servis ile üyelerinize bile mail adresi sağlayabilirsiniz. Örneğin deneme@sizinsesinizfirması.gov şeklinde.

Metrica: Bu servisin amacı ise site istatistiklerinizi gösterir. Hangi kelime ile sitenize ziyaretçi geldiğini, ziyaretçinin sitenizde hangi işlemler yaptığını, kaç dakika durduğunu ve buna benzeyen birçok işlemi yapmanızı sağlar.

Bunların yanında site içine arama motoru koymak için özel arama servisi mevcuttur. Gayette kullanışlı olması en iyi avantajından biridir bana göre.

Bu servislerin hepsine tek bir adresten ulaşabilirsiniz.

http://www.yandex.com.tr/all

Yandex’in anasayfasında ise sizi daha nice süprizler beklediğini unutmayın.

Ayrıca unutmadan Yandex Google gibi bizlerin gurur duyduğu günleri de unutmuyor. 18 Mart’ta logosunun yanına kocaman kırmızı karanfil koydu. Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor bayramında ellerinde bayrak taşıyan gençleri koydu. Ramazan bayramımızı 3. Gün boyunca arka arkaya değişik logolar ile kutladı. (2012 yılı için geçerli.) 30 Ağustos Zafer Bayramında logosunun yanında uçak uçurttu. Kurban bayramımızı, Cumhuriyet bayramımızı, Türk harf devrimimizi kutlarken 10 Kasım üzüntümüzü logosunu siyah yaparak ve logosunun önüne kocaman karanfil koyarak paylaştı. (Bildiğiniz gibi Yandex’in logosunda ki Y kırmızı) Kısacası Google gibi unutmamazlık yapmayıp sevincimizi, üzüntümüzü paylaşıyor.

Logolara buradan ulaşabilirsinizhttp://sirket.yandex.com.tr/general_info/celebration.xml

Söylentilere göre Yandex şirketinin sahibinin tek imrendiği kişi varmış o da Musta Kemal Paşammış.

Son olarak ise Beşiktaş’ın, Galatasaray’ın ve Fenerbahçe’nin de tarayıcılarını çıkartan Yandex benden 10 üzerinden 10 puan alarak sınıfı geçiyor.

Sevgiyle kalın.

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu