WordPress Sitenizi Online Yedekleyin – Full Yedek

Eğer wordpress altyapısını kullanan biri siteniz varsa https://www.dropbox.com/ sitesi harika bir hizmet sunuyor. Ücretsiz olarak bu site tarafından size tahsis edilen alanda wordpress sitenize ait;

  • Tüm içerik dosyalarını,
  • .htaccess dosyanızı
  • veritabanınızı

birbirinden ayrılmış dosyaları halinde otomatik olarak saklayabilirsiniz.

Yazının hemen başında belirteyim, sistemi aktif olarak kullanıyorum ve çok büyük içeriğe sahip olmayan wordpress sitelerimin yedeğini bu site üzerinde saklıyorum.

https://www.dropbox.com/ sitesinin sunduğu hizmet sadece bununla kalmıyor. Kişisel ihtiyaçlarınız için de dosya deposu olarak kullanabilirsiniz. Siteye kayıt ve genel kullanımın detaylı şekilde anlatıldığı konuya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.cerezforum.com/konu/internette-2-gb-guvenilir-depolama-alani-ister-misiniz.58646/

Yukarıdaki linkte anlatıldığı gibi siteye üye olup 2 GB alanın kullanıma hazır olduğunu varsayarak wordpress sitemizin full yedeğini nasıl bu site üzerinde saklayabileceğimizi öğrenelim.

https://www.dropbox.com/ sitesine girip anasayfada sağ üst köşedeki Login bölümüne üye olduğunuz mail adresini ve şifrenizi yazın.

Açılan yeni sayfada “New Folder” butonuna tıklayıp yeni bir klasör oluşturun. Bu klasöre wordpress sitemizin full yedeğini yükleyeceğiz.

Böylece buradaki işlem sona erdi. Şimdi WordPress sitemizin full yedeğini bu siteye nasıl yükleyeceğimizi öğrenelim. Bunun için özel olarak yazılmış bir eklentiye ihtiyacımız var.

* BURADAN wp Time Machine adlı eklentiyi indirin. İndirdiğiniz dosya içeriğini plugins klasörüne yükleyip aktif edin. (Eklenti adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/wp-time-machine/)

* Ayarlar bölümüne girip “wp Time Machine” başlığına tıklayın.

* Açılan sayfadaki ilgili kutucuklara https://www.dropbox.com/ sitesine üye olduğunuz bilgileri yazın.

Email: Üyelik alırken kullandığınız e-posta adresi
Password: Üyelik için kullandığınız şifre.
Directory: Dropbox alanında oluşturduğunuz ve sitenizin yedeğinin alınmasını istediğiniz klasör adı.

İlgili alanları doldurduktan sonra “Generate wp Time Machine Archive” butonuna  tıklayıp sitemizin full yedeğinin hazırlanmasını bekleyebiliriz. Aşağıdaki görüntünün otomatik olarak kapanmasını bekleyin. Sitedeki dosyaların ve veritabanınızın boyutuna bağlı olarak süre uzayabilir. Siteniz aşırı büyük bir içeriğe sahipse yüklemede sorun yaşayabilirsiniz.

Bu konuyu eklerken aynı zamanda şu an bulunduğunuz sitenin de (https://e-cozum.net) yedeğini aldım. İşte Sonuç:

Not: Alıntı yapacak arkadaşlar, konuyu yürütebilirsiniz : ) Ancak kaynak belirtirseniz etik açıdan olumlu bir davranış sergilemiş olursunuz.

NoName

Eğitimci olup, internet ortamında hobi amaçlı yayınladığı sitelerle kullanıcılara doğru bilgileri ulaştırmayı hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu