Tırnak Yeme Alışkanlığı

Strese dayanıklı bir hastalık olduğunu belirten tırnak yeme hastalığı ile nasıl başa çıkabiliriz? Bu yazımızda bunları kaleme alacağız. Öncelik ile neden tırnak yediklerini öğrenelim?

Tırnak yemek birçok sebepten meydana gelir. İlk sebebi stres olsa da daha birçok sebebin olduğu bilinir.

  • Gerilim ve kaygıdan dolayı
  • Korkudan dolayı
  • Aile içi iletişim sorunlarından dolayı
  • Güvensizlik sorunlarından dolayı.

Kendine güveni olmayan çocuklarda özellikle görülen bu hastalık çocuğa güven ve sevgiyi göstermekte aile bireylerinde olduğunu belirtmek isterim.

Aileler tırnak yiyen çocuğu görmemezlikten gelmelidir. Çünkü yapma etme desen bu çocuk daha çok yapacaktır. Görmemezlikten gelirsek eğer çocuk kendisi istemeyerek bırakacaktır.

İlgili içerikler

Sonra çocuğun hangi durumlarda tırnaklarını yediklerini gözlemlemeleri gerekmektedir. Çocuk korktuğu zamanlarda mı yoksa başka zamanlarda mı tırnaklarını yediğini gözlemlerse eğer aile bireyleri durum daha da kolaylaşacaktır.

Aslında bu tırnak yeme alışkanlığı sadece çocuklarda değil tüm yaş gruplarında olduğunu söyleyen uzmanlar bakın neler diyor.

Tırnak yeme alışkanlığı ergenlik dönemlerine giren kişilerde görüldüğünü söylerken, ilerleyen yaşlarda tırnak yeme alışkanlıklarını bıraktıklarını ve erkeklerde daha fazla görüldüğünü belirtiyorlar.
Peki tırnak yeme hastalığından vazgeçmek için neler yapmalıyız?

Öncelik ile tırnak yiyen kişi bu durumu kabul etmesi gerekiyor. Yani kendisine psikolojik tedavi yapması gerekiyor. Sonra neden tırnak yediğinin köküne ulaşılması gerekiyor. İlk ne zaman yemeye başladığını niçin yeme gereği duyduğunu bulması gerekiyor. Fazla endişe, kaygı, sinir stres yapmamaları gerekirken bu duygular ile nasıl başa çıkabileceğini çözmesi gerekiyor. Bunların yanı sıra duygusal yaşantılarına da dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer hayatlarında kendilerini kötü hissettirecek kaygılı, öfkeli durumlar var ise bunları keşfetmeleri gereklidir. Eğer keşfedemiyorlarsa bir uzman yardımına başvurmaları gereklidir.
Peki tırnak yeme hastalığı yetişkinlerde ne tür sağlık sorunlarına yol açıyor.

Hem duygusal hem de fiziksel sorunlara yol açtığını belirten uzmanlar fiziksel sorunların biraz daha fazla olarak ön planda olduğunu vurguluyorlar. Çünkü ellerimiz ve tırnaklarımız mümkün oldukça temiz ve hijyen olması gereken organlarımız. Ne kadar temiz tutsakta el ve ağız sürekli bir arada olduğu zamanlarda bakterilerin mikropların üremesi ihtimalinin çoğaldığını dile getiriyorlar. Sürekli tırnak yiyen bir kişide ağız içi enfeksiyonların çok olacağını vurgulayan doktorlar aynı zamanda tırnak yiyen kişilerde ağız yolu ile alınabilecek mikroplar mide ve bağırsak sistemi sorunlarına neden olabileceklerini söylüyorlar.

Ruhsal açıdan bakılacak olursa eğer tırnak yiyen kişiler sosyal ortamlarda, bir takım davetlerde, iş yerlerinde ellerini çıkartmaktan çekinirler. Kendilerinin ne kadar sinirli, ne kadar, duygusal veya ne kadar endişeli biri olduğunu göstermemek için uğraşırlar.

Uzmanların tedavi yöntemlerinde tırnak yemekten vazgeçmek için kendinize uğraş verecek bir şeylerin olmasını önerirken fazla sıkıntı yapmamamızı da dile getiriyorlar.

Çocuklar için acı oje tavsiyesini veren uzmanlar yetişkinler için mutlaka psikolojik destek alınmasını dile getiriyorlar.

İlgili içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu