Teknolojik Gelişmeler, Nereden Nereye

Günümüz çağı neredeyse teknoloji çağı oldu artık. Çünkü gözümüzü kapayıp açmamızla teknoloji o kadar hızla ilerliyor ki hızına yetişmek mümkün değil.

10-15 yıl öncesini ele alırsak eğer 15 yılda büyük bir ilerleme olduğu aşikar.

Hatırlayan vardır eski cep telefonlarını. Herkeste yoktu tek tük birkaç kişide görürdük ve öyle ahım şahım bir özellikleri yoktu ama hepimiz o zaman ki telefonları ilk defa gördüğümüz için neredeyse uzaylı gözüyle bakıyorduk. “Vay canına” neler yapıyorlar diyenler mutlaka olmuştur.

O yılların en lüks icatları eski tip telefonlardı. Sadece bir kaç menüden oluşan ve aramaya yarayan teknolojik bir üründü.

İçinde birkaç tanede oyun vardı. Mutlaka hatırlayan vardır hepimiz babalarımızın cep telefonunu alıp alıp “Snake” adlı oyunu rekor kırıncaya kadar oynamışızdır.

Peki şimdi rastlayan var mı o telefonlara? İstisnalar dışında rastlayamazsınız.

Yerlerini son model telefonlara bıraktılar. Snake’ li telefonlar nerdeeee. Artık facebook ve twitter’a bağlanmayan telefonları almıyorlar. Sosyal Ağlara bağlanan telefonlar günümüzün renklerinden biri oldu. 10-15 yıl önce görüntülü telefonların icat edildiği zamanlar gelecek deniliyordu, geldi işte. Cep telefonlarındaki 3G sayesinde ebeni bile görebilirsin. Ebeniz 3G kullanıyorsa tabi…

Kıskançlıklar teknoloji sayesinde doğuyor kimse farkında değil. Annelerimiz babalarımızın yollarını az mı gözlerdi. Cep telefonu mu vardı da mesaj atsın, “Nerede Kaldın” diye. Ya da 3G ‘ni aç görecem nerede olduğunu diyebildiler mi…  Ama onlar daha mutluydular.

Sen bana mesaj atmıyorsun, sen beni aramıyorsun, facebook da ilişki durumunda yok yazıyor sen beni sevmiyorsun? Ya adamı bir rahat bırak da çalışsın, işten mi kovulsun sana saat başı rapor verecek diye. Kovuldu diyelim o zamanda başlarsın adama tembel demeye..
Kadın dırdırı bitmez…

Teknoloji ilerledikçe, kıskançlıkta aynı doğrultuda ilerliyor benden söylemesi.

Ya Bilgisayarlar…

Bilgisayarlarında ilk çıktığı tarihlerdeki görüntüsünü hepimiz biliyoruz. Dvd Sürücüyü geçtim, Cd sürücüsü bile yoktu. Sadece Disket Sürücüler vardı.

Kasalı Monitörlerdi yalnız Kasa yatay olarak monitörün altına konulurdu.

Hatta 2003-2004 yılı okul döneminde örnekleriyle ilk bilgisayar kullanmayı Lise 1 dersinde öğrenmiştim.
Öğretmenimiz bilgisayar tamir etmekten, ders öğretmeye zaman bulamazdı.

Artık külüstür tabirini almıştı çoktan o yıllarda…

Ve bilgisayarlar sadece Masaüstüydü… Şimdi Diz üstüleri de mevcut. Hatta al eline mendil gibi salla versiyonu da var, onun adı da “Tablet” oluyor. Şimdi tabletler çok moda ve bildiğin Masaüstü ve Dizüstü bilgisayarlardan çok pahalı. Çünkü Akıllı onlar. Android işletim sistemi varmış içlerinde. Henüz tanışmadım kendileriyle.

Ve diğer teknolojik ürünler saymakla bitmez. Teknoloji hızla büyüyor ama hızına yetişmek ne mümkün. Bugün çıkan yeni bir ürünü alan, ertesi gün çıkan ürünü gördüğünde ah vah ediyor.

Nereden Nereye…

NoName

Eğitimci olup, internet ortamında hobi amaçlı yayınladığı sitelerle kullanıcılara doğru bilgileri ulaştırmayı hedeflemektedir...

İlgili içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu