Uçaklarda Gelecek Teknolojisi

Newsweek dergisine göre gelecekte hava ulaşımında çevreci uçaklar lider olacak. Bu uçaklar, harcanan yakıt miktarını ve çevreye verilen zararı önemli oranda azaltacak.

NE OLACAK?
Geleceğin uçaklarını tanıtan Amerikan Newsweek dergisine göre, artan yakıt fiyatları, yolcuların talepleri ve çevresel etkenler geleceğin uçaklarının çevreci olmasını zorunlu kılacak. Bugün 5 bin 600 kilometrelik yolda 56 bin kilo yakıt taşıyan uçak, km başına 12 litre yakıt harcıyor. Bu tip bir yolculuğun her dakikası 100-200 dolara denk geliyor. Bu veriler 2050’de 4 katına çıkacak.

ZARAR ÜÇ KATI
Üstelik uçak sayısının artmasıyla çevreye verilen zararın da üç katına çıkacağı tahmin ediliyor. Avrupa Havacılık Dairesi EADS, nükleer enerji ve bio-yakıtlarla çalışan uçaklar üretmenin yollarını arıyor. NASA bugünküne oranla yüzde 70 daha az yakıt harcayan ve 71 desibel daha sessiz olan uçakların tasarımlarını inceliyor.Bugünkü uçaklar kalkışta 140 desibel gürültü çıkarıyor.

HİBRİD’E İLGİ
EN büyük ilgiyi hibrid, yani yarı elektrikle yarı yakıtla çalışan uçaklar çekiyor. Boeing’in SUGAR Volt isimli uçağının enerjisinin bir kısmının elektrikli motorlardan elde edilmesini öngörüyor. Yeni projelerden bazıları ise yolcu sayısını artırarak tasarruf etmeyi hedefliyor. Bir uçağın ne kadar ‘yeşil’ olduğu yolcu başına 100 km.’de yakıt miktarına göre belirleniyor.

Icon II:
Ses hızının 1.6 katı hızda gidiyor. Yani saniyede 545 metre yol alıyor. Uçak 8 bin kilometre havada kalabiliyor. Uçağın gürültüyü 65-70 desibelle sınırlayacağı tahmin ediliyor.

SUGAR Volt:
Boeing’in General Electric ve Georgia Tech’in de katkısıyla hazırladığı uçağın motorunun bir kısmı elektrikle çalışıyor. Uçak, yakıt tüketimini yüzde 70, toplam enerji tüketimini ise yüzde 55 azaltıyor.

Dünyada toplam 388 sivil uçak modeli bulunuyor.

Her gün 48 bin uçak havalanıyor. Uzmanlar bu trafiğin 2050’ye kadar ikiye hatta üçe katlanacağını tahmin ediyor.

Dünya nüfusunun yüzde 5’inin en az bir kez uçak yolculuğu yaptığı tahmin ediliyor.

Kaynak: Milliyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz