Biyonik İnsan Geliyor

0
861

Washington Üniversite’sinden araştırmacılar lens üzerine devre ve ekran koymayı başardı. Bu lens sayesinde bilgiler, haritalar, hatta videolar gözünüze taktığınız ekrana akacak.

Düşünün ki, biyonik gözlere sahipsiniz. Bir yerin mesafesini sadece bakarak ölçebiliyorsunuz. Ya da trafiğin durumunu anında gözlerinizin öününde görüyorsunuz. Biyonik Kadın filminden yada Terminatör filmindeki bir sahneden bahsetmiyoruz. ABD’li bilim adamları “Terminatör” filmlerini aratmayan bir lens geliştirdi.

Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar, üzerinde LED ekran ve elektrik devre olan bir lens prototipini tavşanlar üzerinde başarıyla denedi.

Bu teknoloji sayesinde, bir pilota ya da sürücüye araç hızını, trafik durumu gibi bilgileri gösterebilir hale gelecek. Bilgisayar oyunu firmaları bu lensleri kullanarak hareket sınırlaması olmaksızın bir sanal dünya yaratabilir. Daha da ötesinde insanlar lens üzerinde ekran arayıcılığıyla internete bağlanabilir, “göz göze” iletişim kurulabilir.

Tavşanlar üzerinde denenen ve herhangi bir yan etkisine rastlanmayan prototiplerin üzerindeki ekran test sırasında aktif değildi. Araştırmacılar, çok yakın bir zamanda ekran ve insan üzerinde de testlerin yapılabileceğini belirttiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz