0 oy
Telefon + Tablet kategorisinde 7. Derece (74.6k puan)

1 cevap

0 oy
Yonetim (156k puan)

Rezistif Dokunmatik Ekran

Rezistif dokunmatik ekran ortaokuldan bildiğiniz direnç prensiplerini temel alarak geliştirilmiş bir teknoloji. Direncin boyunu ne kadar uzatırsanız direnci o kadar artar, boyunu ne kadar kısaltırsanız direnç de o kadar azalır. Direncin artıp azalmasına göre de iletkenden geçen akım miktarı ve uçlar arasındaki potansiyel fark değişir. İşte rezistif dokunmatik ekranların size doğru yanıt vermesini akımdaki ve potansiyel farktaki bu değişkenlik sağlar. Prensipten sonra şimdi yapısını inceleyelim.

Bu tip dokunmatik ekranlarda sizin temas ettiğiniz 

Rezistif dokunmatik ekran

kısımdan başlamak üzere toplamda 6 tabaka vardır. (Basitçe 2 tabaka) Dokunduğunuz yüzey pet esnek bir tabakadır. Onun altında devre katmanı bulunur. Devre katmanının iç kısmı iletken kaplama ile kaplıdır. Alt kısım da temel olarak üç katmandır. En altta destek cam ya da akrilik destek tabakası, onun üstünde alt devre tabakası bulunur ve bu katman üstte olduğu gibi iletken kaplamayla kaplı durumdadır. İç katmanların üstünde basınç uygulandığında içeri çöken alanı sınırlandırmak ve daha doğru sonuçlara ulaşılmasına yardımcı olmak amaçlı ayraç noktalar bulunur.

Kapasitif Dokunmatik Ekran

Kapasitif dokunmatik ekranlar rezistif dokunmatik ekranlara göre biraz daha farklı bir sistemle çalışırlar. Ekranın yapısı aslında daha basittir rezistif ekrana göre, saydam iletkenle kaplı yalıtkan malzeme. Yalıtkan malzemenin cam olması bu ekranı dayanıklı kılar.

Kapasitif Dokunmatik Ekranın temel çalışma prensibi

Nasıl çalıştığına gelelim. Ekranın dört köşesinden uygulanan gerilimle ekran yüzeyinde elektrostatik alan oluşturulur. Yüzeyin herhangi bir yerine yük depolayabilen bir iletken temas ettirildiğinde bu elektrostatik alanda oluşan değişim köşelere yerleştirilmiş osilatörler tarafından gözlenebilir hale gelir. Osilatörlerden toplanan veriler işlem birimine gönderilerek koordinat verisi haline çevrilir ve sisteme aktarılır.

ekran

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 84 okuma
0 oy
1 cevap 95 okuma
16, Eylül, 2012 Telefon + Tablet kategorisinde Çağlayağmur2 7. Derece (74.6k puan) sordu.
0 oy
1 cevap 126 okuma
13, Mart, 2017 Telefon + Tablet kategorisinde demetce sordu.
0 oy
1 cevap 441 okuma
30, Aralık, 2012 Telefon + Tablet kategorisinde Ruzg4r 2. Derece (25.2k puan) sordu.
...