0 oy
Telefon + Tablet kategorisinde (900 puan)

1 cevap

0 oy
8. Derece (82.4k puan)

Root nedir?

Root kelimesine günümüzde 2 konuda çok rastlamaktayız. Birincisi Linux tabanlı işletim sistemlerinde, ikincisiyse Android işletim sistemli akıllı telefonlarda. Root, tam yetkili kullanıcı yani yönetici demektir. Windows işletim sistemlerindeki administrator kavramıyla eş anlamlı bir kelimedir.

Bilinçi kullanıcıysanız root olarak işlemler yapabilirsiniz fakat acemi kullanıcıysanız bunu önermiyoruz. Geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açabilirsiniz. Hem Linux işletim sistemlerinde hemde android işletim sistemli akıllı cep telefonlarında varsayılan olarak root değilsinizdir. Çeşitli işlemlerden sonra root yetkisine kavuşabilmektesiniz.

Telefonunuza root erişimi sağlamak da (“getting root”, “rooting”) işletim sistemini modifiye edilerek size bu “root” kullanıcısının haklarını vermek, böylece sistem üzerinde tam kontrol hakkı tanımaktır. Bunu da sisteme su (superuser) programını yükleyerek isteyen programlara bu yetkiyi tanıyarak gerçekleştirir. Bu sayede telefonunuz üzerinde gelen gereksiz programlardan kurtulmaya tutun da, hosts dosyasını değiştirmek, hatta telefonunuza başka bir ROM yüklemeye kadar root olmadan yapamayacağınız bir çok işlemi yapmanızı sağlamakta.

Akıllı telefonlarda root işlemi yararları nedir?

  1. Sistem üzerinde tam kontrol.
  2. Yeni bir recovery imajı yükleme ve sistem yedeği alma.
  3. Değişik rom’lar yükleme.
  4. Değişik kernel (Çekirdekler)’ler yükleme.
  5. Root Erişimi gerektiren uygulamaları çalıştırma.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 112 okuma
0 oy
1 cevap 166 okuma
12, Ağustos, 2013 Telefon + Tablet kategorisinde aslann 0. Derece (4.5k puan) sordu.
0 oy
1 cevap 441 okuma
30, Aralık, 2012 Telefon + Tablet kategorisinde Ruzg4r 2. Derece (25.2k puan) sordu.
0 oy
1 cevap 279 okuma
16, Eylül, 2012 Telefon + Tablet kategorisinde android (900 puan) sordu.
...