0 oy
Telefon + Tablet kategorisinde (900 puan)

1 cevap

0 oy
8. Derece (82.2k puan)

Yakın Alan İletişimi (Near Field Communication - NFC) iki elektronik cihazın kolay, basit ve güvenli haberleşmesi için tasarlanmış kısa mesafe temassız teknoloji standardıdır. NFC haberleşmesi iki NFC uyumlu cihazın birbirine birkaç santimetre yaklaştırılması ile aktifleştirilir. NFC uygulamaları; ödeme ve toplu taşıma biletleri gibi temassız işlemleri, takvim senkronizasyonu veya elektronik kartvizit gibi basit ve hızlı veri transferini ve dijital içeriklere erişimi kapsamaktadır.

NFC hayatı kolaylaştırır!

NFC sayesinde bilgi almak, ödeme yapmak, toplu taşımayı kullanmak ve cihazlar arasında veri paylaşımı yapmak artık çok kolay. Tek yapmanız gereken iki NFC uyumlu cihazı birbirine yaklaştırmak…

Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok cihaz ileride NFC Teknolojisi ile uyumlu hale getirilerek hayatımızı kolaylaştıracaktır. Bunlardan bazıları: Cep telefonları, turnikeler, otomatlar, parkmetreler, POS’lar, ATM’ler, ofis, ev veya garaj kapıları, kişisel bilgisayarlar, posterler...

Şüphesiz NFC’nin en çok kullanılacağı alanlardan biri de ödeme olacaktır. NFC, temassız bilet ve kartların her gün beraberimizde taşıdığımız cep telefonu gibi elektronik cihazlarda yer almasını sağlar. Böylelikle üzerinizde birçok kart taşımak yerine kartlarınızı NFC uyumlu cep telefonunuza yükleyebilir ve ödemelerinizi sadece NFC cihazınızı ödeme noktasına göstererek yapabilirsiniz.

NFC teknolojisi POS ve self servis ödeme (parkmetre, otomat v.b.) noktalarında ödeme yapmayı sağlar!

Toplu taşıma ve diğer biletlerinizi cep telefonunuzda taşımayı sağlar. Böylelikle konserlerde cep telefonunuzdaki bilet ile turnikelerden hızlıca geçip beklemeden yerinizi alabilirsiniz. Toplu taşıma biletlerinizde kalan hesabı anında görebilir gerekirse anında yükleme yapabilirsiniz.

NFC ile okunabilir poster ve etiketlere NFC uyumlu cep telefon veya PDA’yinizi yaklaştırarak hızlı bir şekilde bilgi indirebilirsiniz. Örneğin otobüs/tren zaman çizelgesini duraklarda yer alan böyle bir posterden cep telefonunuza indirerek çizelgeye istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 90 okuma
29, Mart, 2013 Telefon + Tablet kategorisinde Ruzg4r 2. Derece (24.9k puan) sordu.
0 oy
1 cevap 73 okuma
4, Temmuz, 2019 Genel Sorular kategorisinde misafir sordu.
0 oy
0 cevap 66 okuma
8, Mart, 2018 Sağlık ve Güzellik kategorisinde misafir sordu.
0 oy
0 cevap 93 okuma
14, Ağustos, 2017 Sağlık ve Güzellik kategorisinde misafir sordu.
...