0 oy
Genel Sorular kategorisinde 1. Derece (11.2k puan)
Örümcek ağını örerken çok uzun şekilde ipler geriyor ağına. Örümceğe bakıldığında bu kadar uzunlukta ağ ipinin nasıl üretildiğini veya nerede sakladığını biliyor musunuz?

1 cevap

0 oy
Yonetim (119k puan)

Örümcek ipliklerinin hammaddesi , örgülü helezonik amino asit zincirlerinden oluşan "keratin" adlı proteindir . Bu madde insanların saçlarında , vücut tüylerinde ve hayvanların boynuzlarında da bulunur . Örümcek ipliğinin temel hammaddesini oluşturan bütün proteinler , çeşitli avların sindirilmesi ile elde edilen amino asitlerin sentezlenmesinden elde edilirler . Öyle ki örümcekler , kendi ağlarını tekrar yiyip sindirerek dahi , yeni ağ üretimi için gerekli olan proteinleri vücutlarında üretebilirler .

 Örümceklerin kuyruklarında altı bölümden oluşan ve ipek kesesi denilen bir bölge vardır . Keselerin her birinde farklı salgılar üretilir . Bu keselerin salgıları değişik kombinasyonlarda birleşerek , farklı türdeki ipek iplikleri meydana getirir . Keseler arasında büyük bir uyum vardır . İpeklerin üretimi sırasında örümceğin vücudunda bulunan son derece gelişmiş özelliklere sahip pompalar , vana ve basınç sistemleri kullanılır . Üretilen ham ipek , musluk gibi çalışan memeciklerden lif şeklinde dışarı akıtılır . Örümcek bu memeciklerin püskürtme basıncını dilediği şekilde değiştirebilir . Bu son derece önemli bir özelliktir . Çünkü bu işlem sayesinde sıvı keratini oluşturan moleküllerin yapısı da değişmiş olur . Valfler üzerindeki kontrol mekanizması sayesinde , iplik üretilirken ipliğin çapı , direnci ve elastikiyeti de değiştirilebilir . Böylece ipeğin kimyasal yapısı değiştirilmeden ipliğe istenilen fiziksel özellikler kazandırılır . Eğer iplik üzerinde daha köklü bir değişim isteniyorsa bir başka bezin kullanımına geçilmesi gerekmektedir . Salgılanan farklı özelliklere sahip iplikçikler arka ayakların mükemmel kullanımı sayesinde istenilen doğrultuya yönlendirilir .

 

Altı farklı keseden salgılanan maddelerin karışım oranları da çok önemlidir . Örneğin yapışkan iplik üretilirken , yapışkanlık özelliği veren maddenin az kullanılması durumunda ağ , böcek yakalama özelliğini kaybedecektir . Çok kullanılması durumunda ise ağın kullanılabilme özelliği azalacaktır . Bu ipeğin işe yarayabilir bir ipek olması için , diğer beş salgı bezinin de aynı dengede çalışması şarttır .

Bütün bu işlemlerin başarıyla tamamlanması sonucunda her biri farklı özelliklere sahip olan ve farklı işlevleri olan örümcek ipekleri ortaya çıkar .

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 55 okuma
0 oy
1 cevap 35 okuma
20, Şubat, 2015 Deyimler Sözlüğü kategorisinde beymex 0. Derece (8.1k puan) sordu.
0 oy
0 cevap 20 okuma
7, Aralık, 2012 Hazır Sözlük kategorisinde duayen Yonetim (156k puan) sordu.
0 oy
1 cevap 108 okuma
0 oy
1 cevap 608 okuma
21, Aralık, 2012 Genel Sorular kategorisinde Ruzg4r 2. Derece (25.2k puan) sordu.
...