Türkiye’deki ormanların isimleri Nelerdir?

Soru-CevapKategori: Genel SorularTürkiye’deki ormanların isimleri Nelerdir?
RuZGaR Staff sordu 2 sene önce

2 Cevap
medcezir cevapladı 2 sene önce
Alemdağ Ormanı:
Anadolu yakasının belki de en büyük ormanlık alanını oluşturur. Çekmeköy’de bulunan Alemdağ Ormanı Anadolu yakasından Marmara Denizi’ne paralel olarak uzanır. Ömerli Barajı havzasında bulunan Alemdağ Ormanının hemen yanı başında Sultançiftliği ve Taşlıtepe Ormanı yer alır.

Aydos Ormanı:
Anadolu yakasının bir başka yeşil alanıdır Aydos ormanı. Kartal ilçesinin kuzey kesimlerine düşer. Geçmişte bulunan büyük ormanın kalan bir parçasıdır. Çevresinde Kartal, Pendik ve Sultanbeyli vardır. Ormanlık alan aynı zaman da güzel bir mesire alanıdır.

Belgrad Ormanı:
Avrupa yakasının kuzeyini kaplayan büyük bir yeşil alandır Belgrad Ormanı. Aynı zaman da İstanbul’un en geniş alana yayılmış ormanlık alanı olan Belgrad Ormanı, Karadeniz kıyılarına kadar uzanır. Doğunda Sarıyer,  kuzeyin de ise Kemerburgaz’ın yer aldığı Belgrad ormanı zaman içerisinde tahribata uğramıştır. Bu orman aynı zamanda İstanbul’un en bilindik mesire alanlarının başında gelmektedir.

İstanbul Kent Ormanı:
Bu orman Anadolu yakasında bulunur. Beykoz, Yenimahalle, Ümraniye semtleri arasında yer alır. Elmalı Barajı ile bir olduğundan önemli bir mesire alanıdır.

Kayışdağı Ormanı:
Ataşehir ve Maltepe arasında yer alan Kayışdağı ormanları içerisinde barındırdığı binlerce yabani hayvan ile adeta doğal bir yaşam alanıdır. Aynı zaman da önemli bir mesire alanı olan Kayışdağı bölgenin güzelleşmesine ve gelişmesine katkı sağlar.

Sultançiftliği Taşlıtepe Ormanı:
Çekmeköy’de bulunan ormanlık arazi askeri bölgede olduğu için kontrol altındadır. Bölgedeki ormanlık alan Karadeniz’e kadar uzanır. Önemli bir mesire alanı ve gezi bölgesi olmasının önündeki tek engel askeri alan sayılmasındadır.

İstanbul’da önemli yeşil alan ve ormanlık bölgeler bu şekildedir. Bunların haricinde de bir çok yeşil alan ve mesire bölgesi bulunmasına rağmen en tanınmışları ve halkın gezi anlamında tercih ettiği yerler burasıdır.

Beynam Ormanları
Beynam Ormanı, Ankara’nın 50 km güneyinde Bala ilçesinde tarım alanlarıyla çevrili bir ormandır. Adını yakınındaki Beynam köyünden alır. Karaçam türü ağırlıkta olan bir kalıntı ormandır. 1966’da korunmaya alınmış olan ormanda günümüzde piknik üniteleri ve kır gazinosu bulunmaktadır. Yüzölçümü 1601 hektar, denizden yüksekliği 1200 – 1521 metredir

feridun kekeç cevapladı 2 sene önce

Türkiye’nin Orman Haritası

Büyütmek için resme tıklayın.
Türkiye'nin orman haritası

Cevabınız

6
+
19
=Başa dön tuşu