Trafikte güvenli geçiş yerleri nerelerdir?

Soru-CevapKategori: Eğitim-ÖğretimTrafikte güvenli geçiş yerleri nerelerdir?
rüyacık sordu 2 sene önce

2 Cevap

Best Answer

Alfa cevapladı 2 sene önce
Yayalar için trafikte güvenli geçiş yerleri şunlardır.

Yaya Geçidi

Yaya geçitleri yayaların güvenle geçişi için işaretlenmiş alanlardır. Sürücülere ön mesafeden bir uyarı şeklinde belirtilen bu alanlarda yayalar taşıt yolunu kullanarak karşıya geçemezken sürücülerde hızlarını azaltmak durumundadır.

Trafik Polisinin Bulunduğu Alanlar

Yayalar için güvenli olan yerlerden biriside trafik polisinin bulunduğu alanlardır. Trafik polisleri trafik akışının sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayarak hem yaya hem de sürücülerin güvenliğini sağlamaktadır.

Alt ve Üst Geçit

Alt ve Üst geçitler kara ya da demiryollarında yayaların alt veya üst geçitleri kullanarak karşıya güvenli bir biçimde geçmelerin sağlamaktadır. Üst ve Alt geçidi belirten işaret levhalarının bulunduğu alanlarda yayalar, bu geçitleri kullanmak zorundadır.

Okul Geçitleri

Okul geçitleri yayalar için işaretlenen diğer alanlar olup, özellikle çocukların ve okul çıkışının olduğu ifade edilir. Bu alanlarda sürücüler kontrollü sürüş yapmak zorundadır.

misafir Staff cevapladı 1 sene önce

GÜVENLİ GEÇİŞ YERLERİ

  • Yaya geçidi
  • Okul geçidi
  • Alt geçit
  • Üst geçit ü Işıklı işaret cihazının olduğu yerler
  • Trafik polisinin olduğu yerler
  • Kavşaklar

 

Yukarıdakilerin hiçbiri yoksa köşe başlarından geçilmelidir.

Eğer bunlar yoksa “Dur, bak dinle, karar ver ve geç” komutlarını uygulamak gerekir. Karşıya geçerken önce sola, sonra sağa, tekrar sola bakıp yolun ortasına gelinir sonra sağa tekrar sağa bakılır.

Taşıt yoksa hızlı adımlarla karşıya geçilir. Önce sola , sonra sağa, daha sonra tekrar sola bakılarak taşıt yoksa yolun ortasına kadar yürünür. Tekrar sağa bakılır. Taşıt gelmiyorsa karşıya geçilir. Buna “Güvenli Geçiş Kuralları” denir.

Cevabınız

5
+
7
=Başa dön tuşu