Teknolojinin solunum sistemi üzerinde olumlu olumsuz etkileri nelerdir?

Soru-CevapKategori: Genel SorularTeknolojinin solunum sistemi üzerinde olumlu olumsuz etkileri nelerdir?
Ziyaretçi Staff sordu 1 sene önce

1 Cevap
cozum-merkezi Staff cevapladı 1 sene önce
OLUMSUZ ETKİLERİ

Teknolojik gelişmelerin solunum sistemi sağlığına olumlu, olumsuz etkileri.

Solunum hastalıklarına karşı önlemler.

Yalnızca beslenmemiz değil, solumamız da bizi biçimlendirir. Solunum Doku ortamı sürekli olarak oksijenle beslendiğinde, pek çok hastalıklı doku değişiklikleri önlenmiş olur. Kan dolaşımı yoluyla dokulara taşınan oksijenin miktarı ise, öncelikle solumaya bağlıdır.

Son yıllarda hızla gelişen teknolojinin solunum sistemimize etkileri vardır. Bunların büyük bölümü olumsuz yöndedir. Ancak solunum hastalıkları tedavisi konusunda olumlu etkileri de vardır

Teknolojik gelişmeler sebebiyle hava kirliliği hızla artmaktadır Özellikle fosil kökenli yakıtlar hava kirletici gazlardır ve bu olumsuz etkili gazların başını çeker.

ASTIM

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr Hasan Bayram, hava kirliliğinin arttığı dönemlerde astım hastalığına bağlı ölüm oranlarında da artış görüldüğünü söyledi.

Prof Dr Bayram, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava kirliliğinin arttığı dönemlerde astım hastalarının yoğun bir şekilde acil servislere başvurduğunu belirti.

Hava kirliliğinin görüldüğü bölgelerde astım görülme sıklığının, havanın temiz olduğu bölgelere oranla daha fazla olduğunu ifade eden Bayram, şöyle konuştu:

OLUMLU ETKİLERİ

Sürekli değişmeler gösteren dünya teknolojik gelişmelerin dur durak bilmeyen ilerlemesinden payına düşeni alıyor. İnsanların hayatı bu gelişmelerden nasıl olumlu ve olumsuz etkileniyorsa solunum sistemimizde etkileniyor. Teknolojik gelişmelerin solunum sistemimize yararlarından çok zararları konuşulur. Fabrikalardan çıkan kirli hava deodorantlar parfümler ve araçların egzozları hava kirliliğini ortaya çıkaran sebeplerdendir. Soluduğumuz bu kirli hava solunumun sistemimize inanılmaz derecede zarar verir Kirli havanın ciğerlerimize dolmasıyla yapısı değişen akciğerlerimiz vücudumuza olumsuz yönde etki eder. Bu olumsuz etkisinden sonra teknolojinin gelişmesiyle sağlık sektöründe icat edilen yeni makinelerin solunum sistemimizde ki hastalıklara faydasını söylemeden geçemeyiz.

Cevabınız

10
+
14
=Başa dön tuşu