TABU 'nun açılımı nedir?

Soru-CevapKategori: Kısaltma ve AçılımTABU 'nun açılımı nedir?
Ziyaretçi sordu 3 yıl önce

1 Cevap
cihan_usta cevapladı 2 yıl önce
Tabu Ne Demek?

Tabu kelimesi anlam olarak, toplum tarafından yasak olarak nitelendirilen insan davranışlarını ifade eden kavramlardan biri olmaktadır. Tabular toplumun bütününü içine alan herkes için geçerli olan kurallar olmaktadır. Tabu kelimesi; yapılmasının uygun olmadığı, yenmesinin yasak olduğu, söylenmemesi gereken şeyleri ve dokunulmaması gereken nesneleri içinde barındıran bir kavram olmaktadır.

Tabu, insan davranışlarının belli alanları ya da belli normlarla ilişkili olarak kutsal veya dokunulmaz olarak tanımlanmış oldukça güçlü sosyal yasaklara denir. Etnologlar tarafından Polinezya dillerinden alınıp kullanılmaya başlanmıştır. “Kutsal” nesnelerde olduğu gibi çelişkili bir yapısı vardır, iki karşıt anlamı da taşır. Hem “kutsal” hem “kirlenmiş” şeyler tabu olabilirler. Örneğin “kirlenen” kişiler, nesneler “kutsal” olandan ayrı tutulmalıdır. “Tabu” karşılığında birçok dilde kullanılan sözcükler de iki zıt anlamı birden taşırlar.

Hastaları ve ölüleri toplumun geri kalanından ayırmak en eski zamandan beri bir gelenektir. Bazı tabular ise kadınlara, cinselliğe, doğuma veya belli olaylara yöneliktir. Dövüşte ölmüş bir horozu yemek, reisi silah altında olan bir evin erkek hayvanını öldürmek vb.

Bazı tabular geçici, belli dönemler içinken bazıları süreklidir. Bazı kozmik ya da kutsal sayılan bölgeler, kimsenin yaklaşmaya cesaret edemediği yerler, bazı mezarlar gibi.

Cevabınız

3
+
16
=Başa dön tuşu