Siyah arabanın dezavantajları nelerdir?

Soru-CevapKategori: Genel SorularSiyah arabanın dezavantajları nelerdir?
aslann Staff sordu 1 sene önce

1 Cevap
Elite Staff cevapladı 6 ay önce

Siyah Arabanın Olumsuz Yönleri

“Aracımın sauna kadar sıcak olmasının önüne nasıl geçerim?” Aslına bakılırsa elbiselerimizi seçerken göz önünde bulundurduğumuz prensipler arabamızın serin kalmasını da sağlayabilir.

Sıcak bir yaz günü, kısa bir süreliğine dahi olsa güneşin altına park ettiğimiz aracımıza tekrar bindiğimizde “Acaba saunayı mı girdim?” diye söylendiğimiz mutlaka olmuştur. Bu yakınmanın hemen ardından bir soru belirir zihnimizde: “Aracımın sauna kadar sıcak olmasının önüne nasıl geçerim?” Aslına bakılırsa elbiselerimizi seçerken göz önünde bulundurduğumuz prensipler arabamızın serin kalmasını da sağlayabilir.

Koyu renkler, güneş ışınlarını açık renklere oranla çok daha fazla emer. Uzmanlara göre daha fazla ısınan bir aracın soğutulması ve soğuk tutulması için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulur. Bu da daha fazla yakıt sarf edilmesine, klima gazının daha fazla tüketilmesine ve doğal olarak salınan zehirli atıkların artmasına neden olur.

Araç renginin getireceği avantajları ve dezavantajları açıklamaya çalışan pek çok bilimsel araştırma var. Bu çalışmalardan biri de 2011 yılında Berkeley’de yapıldı. Siyah ve gümüş renkli aynı marka ve model iki aracın karşılaştırıldığı çalışmada açık renkli aracın koyu renkli olana göre güneş ışınlarını %60 daha fazla yansıttığı görüldü. Bu da siyah araçların klima kullanımından dolayı %2 daha fazla yakıt tükettiği, %1,9 daha fazla karbondioksit salımı yaptığı ve diğer zararlı maddelerden %1 daha fazla yaydığı anlamına geliyor. Yani açık renkli araçların verimliliği koyu renkli olanlara göre daha fazla.

Bu alanda yapılan daha önceki çalışmalarda da yer alan, aracın renginin koyulaşmasının getirdiği çevresel ve ekonomik sonuçlar, 2008 ve 2009 yıllarında, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 0 kilometre siyah araç satışının yasaklanmasını dahi gündeme getirmişti.

Aracın marka, model, ebat, şekil, pencere sayısı gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterse de genel olarak güneşe doğrudan maruz kalan bir araç, tümüyle ya da kısmi olarak gölgeye çekilmiş bir araca oranla çok daha çabuk ısınır ve ısısını daha uzun süre muhafaza eder. Özellikle siyah araçların “sauna” sorununu azaltmak için ufacık bir gölgenin ya da bir miktar daha fazla esintinin olduğu bir bölgeye park etmek gerekir. Bu etkenleri göz önüne almak hem aracımızı daha serin tutacak hem de çevreye verdiğimiz zararı bir miktar olsun azaltacaktır.

Başa dön tuşu