Sabahları Nasıl Erken Kalkabilirim

Soru-CevapKategori: Genel SorularSabahları Nasıl Erken Kalkabilirim
Ziyaretçi Staff sordu 3 yıl önce
Sabahları nedense kalmak bana zulüm geliyor. Bundan kurtulmak ve dinç şekilde uyanıp kalkmak için neler yapabilirim önerilerinizi almak isterim

1 Cevap
Smbl cevapladı 2 yıl önce

Sabahları Erken Uyanmanın 5 Yolu

1. Uyanma Saatinizi Ayarlayın

Uzmanlar, erken uyanma alışkanlığı edinmek için öncelikle uyanma saatinizi ayarlamanızı tavsiye ederler. Hafta sonları dahil olmak üzere uyanmak için seçtiğiniz saate bağlı kalarak erken uyanmayı rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

2. Özel Bir Şey Planlayın

Erken kalkmak için kendinizi teşvik edecek bir plan yapın. Belki kahvaltıda en sevdiğiniz sağlıklı yiyecekleri yemek veya lezzetli bir fincan çay veya kahve etmek sizi güne erken başlamak için motive edebilir.

3. Güneş Işığından Faydalanın

Alarmınız çaldığında odanızın perdelerini veya panjurlarını açarak güne başlayın. Dışarısı hala karanlıksa, evinizin ışıklarını açabilirsiniz. Vücudunuzun iç saati, ışıktan ipucu alır. Beyninizin epifiz bezi tarafından sizi uyandırmak için salgılanan melatonin seviyeleri, gözleriniz ışığı algıladığında azalır ve uykunuz açılır.

4. Düzenli Aralıklarla Yemek Yiyin

Uyandıktan sonra kısa bir sürede kahvaltı yapmanız, her gün aynı saatte öğle yemeği yemeniz ve akşam yediden sonra akşam yemeği yememeniz sirkadyen ritminizin, başka bir değişle biyolojik saatinizin düzenlenmesine yardımcı olur.

5. Egzersiz Yapın

Sabahları kalktıktan hemen sonra yaptığınız egzersiz dolaşımınızı artırarak beyninizin ve vücudunuzun daha enerjik olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda egzersiz yapmak gün boyunca daha iyi hafıza, odaklanma ve kavramayla bağlantılıdır. Açık havada egzersiz yapmak uyanmanız için daha iyi bir yoldur. Günün erken saatlerinde güneş ışığı almak, geceleri melatonin seviyelerinizin daha yüksek olmasına ve daha kaliteli bir uykuya yardımcı olur.

Cevabınız

13
+
8
=Başa dön tuşu